Tërhiqet Trump, do të ndalojë ndarjen e fëmijëve nga prindërit

Postuar: 20/06/2018 - 21:39

   Presidenti amerikan, Donald Trump, premtoi të marrë masa kundër ndarjes së fëmijëve nga prindërit emigrantë, të kapur në kufi.

Vendimi erdhi pas reagimeve të shumta nga e gjithë bota, që e quajtën atë masë si tepër mizore, si dhe pas një mbledhjeje të mbajtur nga demokratët që njoftuan hartimin e Aktit për Bashkimin e Familjeve.

“Do të firmosim diçka për ta ndaluar këtë. Kjo ka 50 vite që vazhdon”, tha ai për gazetarët në Shtëpinë e Bardhë.

Por duke miratuar këtë ligj, Trump kundërshton veten. Një ditë më parë ai thoshte që i kishte duart e lidhura e që s’mund të bënte gjë, pasi nevojitej bashkëpunimi i demokratëve. Ndërsa tani po lëshon një urdhër ekzekutiv.

Departamenti i Sigurisë Kombëtare e ka hartuar këtë urdhër ekzekutiv për ta ndaluar praktikën e ndarjes së familjeve, por përmbajtja është ende e paqartë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një fëmijë ka humbur jetën dhe katër persona të tjerë janë plagosur, pasi një anije me emigrantë, shumica prej tyre sirianë, është fundos

Një sulm me armë mbi një paradë ushtarake në një qytezë në juglindje të Iranit ka lënë dhjetëra viktima dhe të plagosur.

   Kryeministrja e Mbretërisë së Bashkuar, Theresa May ka thënë se BE duhet të trajtojë Mbretërinë e Bashkuar me më shumë ‘respekt’ në ne

   Po bëhet gjithnjë e më e qartë: evropianët po e përfundojnë verën e tyre. Arsyeja?

   “Nuk ke për të ma qëlluar burrin”, dëgjohen fjalët e të fejuarës së viktimës që filmon dy fqinjët, at e bir, të dy me armë në

   Prodhimi i kokainës në Kolumbi ka arritur nivele rekord në vitin 2017, sipas statistikave të reja të publikuara nga OKB.

   Presidenti amerikan Donald Trump sugjeron ndërtimin e një muri përgjatë shkretëtirës së Saharasë për të frenuar krizën e emigrantëve n

   Të paktën tre persona janë varë nga disa të shtëna me armë zjarri në një qendër farmaceutike në Maryland të Shteteve të Bashkuara të A

Një aksident tragjik i ka marrë jetën katër fëmijëve të moshës fillore në Holandë, pasi treni është përplasur me biçikletën me të cilën a

Zyrtarët në Meksikë kanë nisur hetimet pasi një kamion i mbushur me 157 kufoma njerëzisht është gjetur i braktisur në një fushë.