Tërmet i fuqishëm 6.6 ballë

18/08/2018 - 11:01

   Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.6 ballë ka rënë në verilindje të qytetit indonezian të Rabit në ishullin Sumbawa.

Ky tërmet vjen vetëm disa javë pas lëkundjet në Lombak ku gjetën vdekjen 460 njerëz.

Sipas autoriteteve nuk ka pasur një paralajmërim për tsunam.

Tërmeti ra 153 km në verilindje të Raba në një thellësi prej 564.7 km, raporton shërbimi sizmologjik i SHBA.

Në Dhjetor të vitit 2004, një tërmet masiv me magnitudë 9.1 ra në në Sumatra, në Indonezinë perëndimore ku gjetën vdekjen 230,000 njerëz në disa qytete të vendit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pasi policia hoqi perimetrin e sigurisë, të vendosur pas zjarrit shkatërrues të javës së kaluar në katedralen Notre Dame ka pasur dyndje

Një kompani shtetërore kineze duket se ka shpikur dronin e parë amfib, të përshtatshëm për të kryer sulme në ishuj.

Volodimir Zelenskiy, aktor satire në televizion, arriti fitore të thellë në zgjedhjet presidenciale të Ukrainës.

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, u zotua se do të godasë çdo “lajm të rremë” gjatë fushatës për zgjedhjet e Parlame

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, u zotua se do të godasë çdo “lajm të rremë” gjatë fushatës për zgjedhjet e Parlame

Një tërmët i fuqishëm me magnitudë 6.3 ballë ka goditur sot Filippinet.

Rëndohet bilanci i tragjedisë në Sri Lanka, ku tre kisha dhe tre hotele u goditën nga shpërthime të organizuara.

Qeveria gjermane dëshiron të ndryshojë ligjin për azil. Në veçanti të prekur janë personat që nuk kanë shansa për azil.

Komediani ukrainas Volodymyr Zelensky ka fituar një fitore "të çmendur" në zgjedhjet presidenciale të vendit, sugjerojnë sondazhet e dalj

Lideri i partisë opozitare në Turqi, Partia Republikane Popullore (CHP), Kemal Kılıçdaroğlu, është sulmuar nga një grup i cili protestont