Tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.0 godet Filipinet

21/01/2021 - 16:00

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.0 i  shkallës rihter është regjistruar sot në Filipinet jugore. Tërmeti u ndje në qytetet dhe provincat e afërta në rajon, të vendosura në ishullin kryesor jugor të Mindanao, rreth 210 kilometra në juglindje të Pondaguitan në provincën oksidentale Davao.

Ndërkohë, sistemi i Paralajmërimit të Tsunamit në SHBA deklaroi se nuk kishte kërcënim për tsunami. Instituti Filipinas i Vullkanologjisë dhe Sizmologjisë paralajmëroi për lëkundje të tjera, ndërsa pohuan se nuk priten dëme.

Rajoni jugor Davao është goditur nga tërmete të fuqishëm, ndërkohë që dihen që Filipinet shtrihen përgjatë të ashtuquajturës Unaza e Zjarrit në Paqësor, ku ndodhin shumica e tërmeteve në botë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një ministër i kabinetit francez u bëri thirrje vendeve të Bashkimit Evropian të mos i përdorin vaksinat ruse ose kineze për Covid 19, në

Qeveria amerikane ka bërë paralajmërime për sulme të mëdha kibernetike, të cilat mund të kenë shënjestruar serverët e kompanisë Microsoft

Gjatë një tubimi ndërfetar në Irak, Papa Françesku deklaroi se në një kohë kur bota është prekur nga kriza ekonomike për shkak të pandemi

Libreza e vaksinimit në BE synon të ndihmojë për përballimin e pandemisë korona.

Disa media në Gjermani raportojnë se emigrantët e minoritetet sëmuren më dendur me Covid-19.

Pandemia COVID-19 vijon të përhapet me ritme të shpejta në Itali.

Të paktën 20 njerëz u vranë dhe 30 u plagosën nga një makinë bombë vetëvrasëse jashtë një restoranti pranë portit në kryeqytetin e Somali

Moska tha se e ka dëgjuar mesazhin e Uashingtonit, që vendosi sanksione të reja ndaj disa zyrtarëve rusë lidhur me helmimin e politikanit

Situata e këtyre ditëve në Republikën Demokratike të Kongos, veçanërisht në kufinjtë lindorë me Ruandën, është pothuajse e pakontrolluesh

Imazhet e asaj që duket si një “anije fluturuese” janë kapur si rezultat i një iluzioni të rrallë optik në brigjet e Anglisë.