Tërmet i fuqishëm me magnitudë 8.2 ballë

Postuar: 19/08/2018 - 12:53

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 8.2 ka goditur Oqeanin Paqësor pranë Fixhi dhe Tonga këtë të diel, fatmirësisht pa shkaktuar të lënduar. Qendra Paralajmëruese e Tsunameve të SHBA gjithashtu tha se tërmeti ishte shumë i thellë për të shkaktuar një cunami, pasi ishte 357.7 milje (560 km) nën tokë.

“Unë nuk besoj se tërmete të tilla mund të shkaktojnë dëme. Njerëzit e ndiejnë, por është kaq i thellë sa që nuk do të prisja ndonjë dëm”, tha gjeologia amerikane Jana Pursley.

Tërmeti u raportua fillimisht me magnitudë 8.0 dhe pastaj me 8.2, mjaftueshëm i fortë për të shkaktuar dëme të jashtëzakonshme po të mos ishte aq e thellë.

Epiqendra ishte 167 milje (270 km) në lindje të Levukës në Fixhi dhe 275 milje (443 km) në perëndim të Neiafu në Tonga.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një fëmijë ka humbur jetën dhe katër persona të tjerë janë plagosur, pasi një anije me emigrantë, shumica prej tyre sirianë, është fundos

Një sulm me armë mbi një paradë ushtarake në një qytezë në juglindje të Iranit ka lënë dhjetëra viktima dhe të plagosur.

   Kryeministrja e Mbretërisë së Bashkuar, Theresa May ka thënë se BE duhet të trajtojë Mbretërinë e Bashkuar me më shumë ‘respekt’ në ne

   Po bëhet gjithnjë e më e qartë: evropianët po e përfundojnë verën e tyre. Arsyeja?

   “Nuk ke për të ma qëlluar burrin”, dëgjohen fjalët e të fejuarës së viktimës që filmon dy fqinjët, at e bir, të dy me armë në

   Prodhimi i kokainës në Kolumbi ka arritur nivele rekord në vitin 2017, sipas statistikave të reja të publikuara nga OKB.

   Presidenti amerikan Donald Trump sugjeron ndërtimin e një muri përgjatë shkretëtirës së Saharasë për të frenuar krizën e emigrantëve n

   Të paktën tre persona janë varë nga disa të shtëna me armë zjarri në një qendër farmaceutike në Maryland të Shteteve të Bashkuara të A

Një aksident tragjik i ka marrë jetën katër fëmijëve të moshës fillore në Holandë, pasi treni është përplasur me biçikletën me të cilën a

Zyrtarët në Meksikë kanë nisur hetimet pasi një kamion i mbushur me 157 kufoma njerëzisht është gjetur i braktisur në një fushë.