Termeti i frikshëm 6.8 ballë godet Filipinet, shkatërrime dhe panik (VIDEO)

15/12/2019 - 13:10

Një lëkundje e fortë tërmeti e mangitudës 6.8 e shkallës Rihter goditi Mindanaon, ishullin më të madh të arkipelagut në Filipine, i shoqëruar edhe nga disa paslëkundje me magnitudë mbi 5. Deri më tani flitet për 4 viktima e disa të plagosur.

Këto pamje janë xhiruar në qytetin Davao, ku u regjistrua edhe epiqendra, në një thellësi prej 30 kilometrash. Mijëra njerëz u dyndën rrugëve për të shpëtuar nga rreziku i shembjes së ndërtesave.

Lëkundjet ishin aq të forta sa këputën telat e shtyllave elektrike. Në rrjetet sociale janë publikuar edhe momentet kur lëkundjet shkaktojnë valë të fuqishme uji edhe në pishina.

Filipinet janë pjesë e zonës më aktive sizmike të botës të njohur ndryshe si “Unaza e zjarrtë” ku bën pjesë edhe Japonia.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Autoritetet në Kinë kanë deklaruar zyrtarisht 139 raste të reja të të prekurve nga virusi i rrezikshëm që ka shpërthyer në vend.

Pranimi i përgjegjësisë nga Irani për rrëzimin e avionit ukrainas të pasagjerëve që la 176 të vdekur, ka ngjallur zemërim dhe mosbesim te

Bashkimi Europian ka reduktuar në masë të madhe transfertat e parave që shkonin në Turqi për afrimin me BE-në.

Një zjarr ka përfshirë shtëpinë e personave me aftësi të veçanta në qytetin Vejprty në Çeki.

Numri i personave të infektuar nga virusi i ri që është shfaqur në Kinë, dyshohet të jetë më i madh se sa paraqitet nga shifrat zyrtare.

Dhjetë këngëtarë të muzikës popullore janë qëlluar për vdekje dhe djegur në një pritë në Meksikën perëndimore që besohet të jetë kryer ng

Në fillim të vitit në Gjermani hyri në fuqi direktiva e rishqyrtuar kundër parave ilegale. Megjithatë në shumë hallka puna çalon.

Teherani pritet t’i dërgojë në Ukrainë kuti e zeza të aeroplanit të pasagjerëve që u godit aksidentalisht nga ushtria iraniane këtë muaj.

Mbrëmjen e së premtes, një grup prej 30 protestuesish, tentuan që të hyjnë brenda teatrit në Paris, aty ku Presidenti Emmanuel Macron dhe

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Meksikë ku dy aktorë humbën jetën, pasi ranë nga ura teksa po xhironin një pjesë filmi.