Tërmeti në Turqi, shkon në 29 numri i viktimave, mbi 1000 të plagosur (VIDEO)

25/01/2020 - 19:52

Lëkundje të forta tërmeti me magnitudë 6.8 të shkallës Rihter janë regjistruar në rajonin lindor të Turqisë mbrëmjen e së premtes (24 janar).

Nga raportimet, 100 ndërtesa janë shembur në Elazig dhe Malatya ku kanë humbur jetën dhe 29 persona.

Gjithashtu raportohet për mbi 1000 të plagosur. Ata janë dërguar në spital për mjekim. 

Autoritetet bëjnë me dije se ndodhen ende persona nën rrënoja teksa vazhdojnë operacionet e shpëtim kërkimit.

Kërkimet vazhdojnë, por ndërsa koha kalon edhe shpresat për të mbijetuar të tjerë sa vinë dhe zvogëlohen.

Edhe Presidenti Erdogan është shprehur se po e vëzhgon nga afër situatën.

Dridhja ka ndodhur 106 kilometra në veri-perëndim të Diyarbakır, qytet afër Elazig. Thellësia fokale llogaritet në 10 km.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kina raportoi një rënie të fortë të numrit të vdekjeve dhe raste të reja me koronavirus të shtunën, por zyrtarët e Organizatës Botërore t

Universiteti i Queenslands në Australi ka deklaruar se ka gati një vaksinë testuese kundër koronavirusit.

Ndërsa në rajonet Lombardi dhe Veneto, në Itali shënohet rritje e numrit të personave të prekur me koronavirus, 51 të prekur deri më tani

Rrugë e sheshe bosh, farmacistë me maska. Kjo është pamja e qytetit Kodonjo, Itali mëngjesin e 21 shkurtit. 

Shënohet viktima e dytë në Itali nga koronavirusi i ri. Bëhet fjalë për një grua në Lombardi.

Në Itali, është shënuar viktima e parë nga virusi kinez, një nga dy shtetasit venecianë të shtruar në spital të infektuar nga koronavirus

Në një deklaratë nga Departamenti Amerikan i Shtetit, qeverisë turke i shprehen ngushëllimet për dëshmorët e rënë në Idlib, duke iu shpre

Ndërsa ka shkuar në 16 numri i personave të infektuar nga koronavirusi në Itali, autoritetet kanë forcuar masat për të parandaluar përhap

Shkon në 16 numri i të prekurve nga koronavirusi në Itali. Të gjitha rastet janë regjistruar në veri të vendit.

Gjashtë persona të prekur me koronavirus në Itali. Një 38-vjeçar italian rezulton i prekur nga virusi vdekjeprurës në Lombardi.