Theresa May: BE më shumë respekt për Mbretërinë e Bashkuar

21/09/2018 - 22:24

   Kryeministrja e Mbretërisë së Bashkuar, Theresa May ka thënë se BE duhet të trajtojë Mbretërinë e Bashkuar me më shumë ‘respekt’ në negociatat e Brexit.

Në një deklaratë në Downing Street ajo tha se është e papranueshme që krerët e BE-së të refuzojnë planin e saj pa alternativë në këtë “fazë të vonshme të negociatave”, raporton BBC.

Në një samit të BE-së të enjtën, presidenti i Këshillit Europian, tha se plani i May “nuk do të funksionojë”.

Rënia e poundit kundrejt dollarit dhe euros u thellua pas deklaratës së znj. May. Mbretëria e Bashkuar do të largohet nga BE më 29 mars 2019.

Të dy palët po përpiqen të arrijnë një marrëveshje deri në nëntor kështu që mund të ratifikohen në kohë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një shpërthim i fuqishëm ka goditur një restorant në qytetin Sapporo, në Japoninë Veriore, duke lënë deri më tani 41 të plagosur.

Aktivistja irakiane, Nadia Murad që ka fituar çmimin Nobel për Paqe këtë vit, për përpjekjet për t’i dhënë fund dhunës seksuale si armë e

Një 38-vjeçar humbi tragjikisht jetën pasi ra nga një automjet në lëvizje, në një prej autostradave më të ngarkuara në Florida, SHBA.

Mijëra zyrtarë policorë janë duke qëndruar në Paris për të mbajtur nën kontroll protestën e radhës të “jelekëve të verdhë” duke shënuar k

Një gjykatës federal nga Teksasi ka vendosur të shpallë si antikushtetues një pjesë të konsiderueshme të Aktit të Kujdesit të Përballuesh

Kolumbia do të shpenzojë një shtesë prej 4.5 trilionë Pesos ose 1.42 miliardë dollarësh, në arsimin e lartë publik, gjatë mandatit katërv

“Zonja e zotërinj, e kapëm”, këto ishin fjalët që shënuan fundin e një prej kërkimeve më të ethshme, atë për diktatorin irakian,

Ish-avokati i presidentit Donald Trump, Michael Cohen tha se “zoti Trump e dinte se ishte i gabuar urdhri që dha për të paguar në prag të

Urat kryesore të Londrës, “Tower”, “Westminster” dhe “Waterloo” u bllokuan sot nga protestues britanikë, të cilët ashtu si ata francezë i