Tjetër incident i dhunshëm në Francë, qëllohet me armë një prift

31/10/2020 - 18:26

Një prift ortodoks grek mbeti i plagosur, pasi u qëllua me armë zjarri të shtunën pranë një kishe në qendër të Lionit, nga një person që më pas u largua me shpejtësi nga vendngjarja.

Prifti u qëllua dy herë rreth orës 16:00 ndërsa po dilte nga kisha dhe ndërkohë po trajtohej në spital me plagë të rënda. Policia menjëherë rrethoi zonën dhe vijon kërkimet për gjetjen e autorit të kësaj ngjarje të rëndë.

Ky incident vjen dy ditë pasi një burrë  i preu kokën një gruaje dhe vrau dy njerëz të tjerë në një kishë në Nisë.

Dy javë më parë një mësues në periferi të Parisit u ekzekutua në mënyrë makabre nga një 18-vjeçar, i cili u zemërua prej tij pasi iu kishte treguar disa nxënësve një karikaturë të Profetit Muhamed.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Jo më larg se java e ardhshme, Shtetet e Bashkuara të Amerikës do t’i afrohen shifrës së trishtë prej 3 mijë të vdekurish në ditë si paso

“Premtimi i hedhjes në treg të vaksinave COVID-19  është çelësi i ndryshimit të situatës aktuale", tha të enjten drejtori Evropi

Vazhdon me ritme të frikshme të rritet numri i viktimave nga koronavirusi në Itali. Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën nga virusi i rr

Facebook dhe Twitter kanë shënjuar një video të presidentit Donald Trump, ku ky i fundit fliste përsëri për manipulim të zgjedhjeve, si p

Ish-presidenti francez, Valery Giscard d’Estaing ka ndërruar jetë sot në moshën 94-vjeçare, pasi ishte prekur nga COVID-19.

Komisioni i Bashkimit Europian ka publikuar udhëzimet për javët e ardhshme, në përpjekje për të shmangur një valë të re infektimesh gjatë

Në 24 orët e fundit, në Itali janë regjistruar 20,709 raste të reja me COVID-19 kundrejt 207,143 tamponëve të kryer.

Italianët do ta kenë të ndaluar të lëvizin mes rajoneve për Krishtlindje dhe Vitin e ri.

Kontrolle të zakonshme kufitare do të nisin së realizuari për të ndalur francezët që të mos shkojnë në shtetin fqinj, Zvicër, në skijim,