Tmerri në Kanada/ Rritet bilanci i viktimave. 9 të vdekur dhe 16 të plagosur (FOTO)

23/04/2018 - 23:06

   9 persona janë humbur jetën dhe 16 të tjerë janë plagosur në incidentin e tmerrshëm në Toronto të Kanadasë. Ky eshte bilanci i ri, sipas burimeve te Policisë, raporton RT.

Një furgon i bardhë ka përplasur një turmë këmbësorësh dhe u largua pas incidentit, i cili po hetohet nese eshte ose jo sulm terrorist. Policët arritën të ndalonin shoferin disa metra larg vendit ku ndodhi incidenti.

Mediat thane se jane degjuar edhe te shtena arme, por policia ende nuk e ka konfirmuar kete informacion paraprak. Raportet tregojnë se furgoni ishte marrë me qira, teksa shoferi eshte derguar ne burg, thuhet se ka edhe nje person te dyte te arrestuar, qe nuk dihet lidhja e tij me incidentin. Një gazetar nga vendngjarja e përshkroi skenën të frikshme, me trupat e shpërndarë te te plagosurve në të gjithë pedonalen.

Incidenti ndodhi në pedonale, vetëm pak pas orës 13:00 me kohen lokale, sipas Departamentit të Policisë së Torontos.

Fotot e para të transmetuara nga mediat lokale te vendngjarjes tregojnë një numër të madh automjetesh policie dhe të urgjencës. Disa persona po marrin ndihmën e parë në vendngjarje.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një pako me lëndë shpërthyese është gjetur në kutinë postare Të shtëpisë së miliarderit George Soros në New York të Shteteve të Bashkuara

Një tifoz 53-vjeçar, i quajtur Karlo Valoni ka humbur jetën ditën e djeshme, pak minuta pasi ai ka dalë nga stadiumi “Tardini”, ku ishte

Personi që shfaqet në këtë foto është sozia i gazetarit të vrarë saudit Xhamal Kashogxhi.

Të paktën 11 civilë e kanë humbur jetën si pasojë e shpërthimit të bombës së vendosur në skaj të rrugës në provincën Nangarhar në lindje

Miliarderi i rrëmbyer i Tanzanisë, Mohammed Dewji, është liruar vetëm 10 ditë pasi u kap nga njerëz të armatosur në qytetin e Dar es Sala

Britanikët, që janë të frikësuar nga një jetë jashtë Europës, do të mblidhen nga të gjithë cepat e vendit në Londër, në përpjekje për të

Tarifat e vendosura nga presidenti amerikan Donald Trump kanë ngadalësuar rritjen ekonomike të Kinës.

Më shumë se 60 persona humbën jetën dhe mbi 100 të tjerë mbetën të plagosur në Indi, pasi një tren mori përpara turmën e njerëzve.

Qeveria e qendrës së djathtë në Australi mund të humbas shumicën në Parlament pasi një votim i hershëm shfaqi votuesit duke dezertuar nga