Tragjedia në Xhenova alarm për gjithë Evropën

16/08/2018 - 19:53

   Pas asaj që ndodhi në Xhenova të Italisë, është ngritur alarmi dhe frika për gjendjen e infrastrukturës në të gjithë Evropën me ekspertët që paralajmërojnë se disa ura të rëndësishme në kontinent janë në gjendje kritike.

Në Francë, ministrja e transportit ka paralajmëruar se rrjeti i rrugëve është në gjendje kritik pas një studimi të kryer së fundmi nga qeveria franceze sipas të cilit, një e treta e urave të vendit kanë nevojë për riparime dhe se 841 të tilla përbëjnë rrezik potencial.

Në Itali, rreth 300 ura janë në rrezik shembjeje, përfshirë edhe një urë afër agrixhentos në Siçili, projektuar nga i njëjti arkitekt që qëndron edhe pas urës së Xhenovas. Autoritetet siciliane kanë mbyllur strukturën për shkak të dëmtimit të kolonave.

Në Gjermani, një raport i hartuar nga instituti federal për kërkime autostradale doli në përfundimin se 12.4 për qind e urave të vendit ishin në gjendje jo të mirë dhe vetëm 12.5 për qind konsideroheshin në gjendje të mirë. Shumë nga urat janë ndërtuar në vitet 60-70 dhe një trafik si ky i sotmi nuk ishte imagjinuar.

Në Gjermaninë lindore situata është më e mirë për shkak të punimeve të kryera në vitet 90 dhe 2000, pas ribashkimit. Në anën tjetër, në Holandë, ka shqetësime për gjendjen e urave që mirëmbahen nga autoritetet lokale, por ato nën kontroll qeveritar konsiderohet se janë në gjendje të mirë.

Frika i ka hyrë edhe qeverisë bullgare që ka vendosur të rinovojë më shumë se 200 ura e do ta bëjë këtë me kredi apo përmes buxhetit, me punimet që do të nisin njëkohësisht, pavarësisht se bullgaria është shteti më i varfër i BE.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti rus Vladimir Putin mirëpriti homologun e tij turk, Recep Tayyip Erdogan, të mërkurën në Kremlin, për të diskutuar mbi bisedime

Komisioni Europian u ka sugjeruar shteteve të Bashkimit Europian të forcojnë kontrollet ndaj shtetasve të vendeve jo anëtare të BE-së, të

Më shumë se 500 refugjatë janë larguar nga një qendër pranimi në një qytezë afër Romës.

Agjencia kombëtare e motit në Francë, "Meteo France", tha të martën se një pjesë e madhe e vendit pritet të përfshihet nga nivele të rrez

Një tërmet me magnitudë 6.0  ballë është regjistruar në Zelandën e Re, 5 km në veri të qytetit Whanganui.

Senati amerikan do të votojë të enjten për dy projektligje që do të sillnin fundin e menjëhershëm të mbylljes së pjesshme të qeverisë, ra

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo lavdëroi këtë të martë valën e “përçarjes” në politikën globale, duke cituar këtu Donald Trumpi

Jep dorëheqjen Wess Mitchell, diplomati kryesor për çështjet evropiane në Departamentin e Shtetit, duke krijuar një boshllëk të rëndësish

Militantët talibanë sulmuan një bazë ushtarake në provincën lindore Maidan Vardak të Afganistanit, duke vrarë së paku 12 njerëz dhe plago

Washingtoni i bëri thirrje Moskës që të ndërmarrë hapa për të shpëtuar një traktat për kontrollin e armëve, që daton nga koha e Luftës së