Tre alpinistë humbin jetën për shkak të lodhjes

24/05/2019 - 15:33

Tre alpinistë kanë humbur jetën për shkak të lodhjes kur po zbristin malin Everest, duke e çuar në shtatë numrin e të vdekurve përgjatë një jave.

Shifrat e personave që kanë humbur jetën në malin Everest janë të larta. Shtatë të vdekur në një javë, më shumë se shifra totale për gjithë vitin e kaluar. Nepali ka lëshuar 381 leje që kushtojnë 11 mijë dollarë secila për t’u ngjitur në malin më të lartë të botës në kulmin e sezonit të alpinizmit.

Të enjten në këtë mal humbën jetën alpinistët Kalpana Das 52 vjeç dhe Nihal Bagwan 27 vjeç. Organizatori i turneut, Keshav Paudel i tha agjencisë së lajmeve AFP se Bagwan ishte bllokuar në trafik për më shumë se 12 orë për shkak të numrit të madh të alpinistëve, dhe ishte rraskapitur.

Numri i alpinistëve që ngjiten në malin Everest për vitin 2019 mund të kalojë rekordin e një viti më parë, kur 807 persona morën pjesë në këtë turne. Për shkak të numrit në rritje të alpinistëve që ngjiten në Everest dhe humbasin jetën, është kufizuar dhënia e lejeve për të marrë pjesë në turne gjatë sezonit pranveror.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ka shkuar në 12 të vdekur dhe 125 të plagosur bilanci i viktimave pas tërmetit me magnitudë 6 ballë që goditi dje Kinën dhe qytetin e Yib

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka lëshuar një mesazh ngushëllimi për ish-presidentin e parë të Egjiptit të zgjedhur në rrugë

Mohamed Morsi, ish-presidenti i Egjiptit, ka vdekur pasi është paraqitur në gjykatë.

Të paktën 18 persona kanë humbur jetën dhe 30 të tjerë kanë mbetur të plagosur, pasi autobusi me të cilin udhëtonin u rrëzua në qytetin Z

Këto ditë është mbajtur mesha e parë në Notre Dame që nga shkatërrimi i saj në muajin prill nga zjarri masiv.

Para raundit të dytë të zgjedhjeve për kryetar të bashkisë së Stambollit, kandidati i AKP-së, Binali Yildirim në sondazhe qëndron pas kan

Një tërmet i magnitudës 7.4 goditi disa ishuj në Zelandën e Re sot dhe ekspertët thanë se kjo mund të shkaktojë ndryshime të vogla të niv

Në një përpjekje për të parandaluar ligjvënësit që të marrin pjesë në debat, dhjetëra mijëra aktivistë  bllokuan rrugët kryesore rreth se

Pas 8 muajsh kanë përfunduar hetimet për vrasjen e studentes Eleni Topaloudi, ngjarje e ndodhur në ishullin Rodos të Greqisë më 28 Nëntor

Turqia thotë se do t’i kundërpërgjigjet të gjitha sanksioneve të mundshme amerikane për shkak të blerjes nga Rusia të raketave mbrojtëse