“Trump ka ndezur fitilin për një luftë”

Postuar: 11/10/2017 - 23:15

Ministri i Jashtëm i Koresë së Veriut mendon se presidenti i SHBA-së Donald Trump ka ndezur mundësinë e një lufte.
“Me deklaratën e tij të çmendur në Kombet e Bashkuar, mund të thuash se Trump ka ndezur fitilin për një luftë kundër nesh”, tha ministri Ri Yong Ho për një agjenci lajmesh ruse.
Trump kërcënoi gjatë fjalimit në OKB se do ta shkatërronte Korenë Veriut nëse do t’i duhej të mbronte veten dhe aleatët saj. Ai gjithashtu u tall me Kim Jong-un duke e quajtur atë “Njeriu i Raketave”.
Tensionet midis SHBA-së dhe Koresë së Veriut janë rritur ndjeshëm muajt e fundit. Administrata e Trump ka hasur vështirësi në ndalimin e zgjerimit të programit koreano-verior për armët bërthamore dhe balistike.
Një zëdhënës në Korenë e Veriut deklaroi muajin e kaluar se sa më shumë sanksione do të vendosë SHBA-ja bashkë me aleatët e saj kundër tyre, aq më shpejtë do të punojë Koreja që të zhvillojë programin e armëve bërthamore.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Ish-diplomati amerikan Mitchell Reiss ka diskutuar historinë e tij me grupin e Rezistencës Iraniane, Organizata Muxhahedine e Popullit

Tre persona humbën jetën dhe 50 kanë mbetur të bllokuar, pas shembjes së dy ndërtesave në Nju Dehlit në Indi.

Në plazhin e New Jerseyt në SHBA ka ndodhur një prej incidenteve më të pazakonta ndonjëherë. Gjithçka ndodhi sa hap e mbyll sytë.

Këto janë momentet e një fenomeni të pazakontë, një “mini-tsunami” që goditi brigjet e ishujve të famshëm turistikë spanjollë të Majorkës

   Bashkimi Europian dhe Japonia firmosen njërën prej marrëveshjeve më të mëdha të tregtisë në botë, e cila do të mbuloje gati një të tre

   Raportohet viktima e parë nga cunami që goditi plazhet e Majorkës dhe Menorkës këtë të martë duke shkaktuar panik në një nga vendet më

   “Bombë uji” mbi qytetin e Romës. Stuhia e fuqishme ka shkaktuar dëme të konsiderueshme në shumë zona të qytetit.

   Rasti i Sami A. po trazon Gjermaninë. Tuniziani i përfolur si truproja e Bin Ladenit ka jetuar me familjen me ndihma sociale.

   Presidenti amerikan Donald Trump ka përshëndetur homologun rus Vladimir Putin gjatë samitit të Helsinkit, duke i “bërë me sy” të parit

   Presidenti Donald Trump tha se Shtetet e Bashkuara dhe Rusia duhet të gjejnë mënyra për të “bashkëpunuar në ndjekje të interesave të p