Trump kërcënon me dëbimin e miliona njerëzve ilegal në SHBA

18/06/2019 - 18:11

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, kërcënoi me dëbimin e miliona njerëzve që jetojnë ilegalisht në SHBA

Në një seri postimesh në “Twitter”, Trump tha se zyrtarët e emigracionit do të nisin javën e ardhshme, procesin për largimin e miliona të huajve të paligjshëm, që kanë gjetur rrugën të hyjnë në Shtetet e Bashkuara.

"Këta njerëz, do të dëbohen sa më shpejt”, ka qenë deklarata e Trump.

Shtetet e Bashkuara përballen me një fluks të madh emigrantësh nga Guatemala, Salvadori, Nikaragua dhe vende të tjera më të varfra të Amerikës Qendrore. Numri i tyre thuhet se i ka tejkaluar kapacitetet e autoriteteve amerikane për t'i akomoduar e dhe për të përpunuar të dhënat.

Emigracioni ka qenë temë qendrore e fushatës së Trumpit në vitin 2016. Trump pritet të shpallë kandidaturën për rizgjedhje në vitin 2020 dhe kjo temë me shumë gjasa, do ta dominojë sërish fushatën e tij.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Tre diplomatë turq janë vrarë këtë të mërkurë, nga të shtënat me armë zjarri në kryeqytetin kurd të Irakut Erbil.

Shtetet e Bashkuara bllokojnë shitjen e avionëve luftarakë F-35 drejt Turqisë.

Ursula Von der Leyen është konfirmuar nga Parlamenti Europian në postin e Presidentes së Komisionit Europian për pesë vitet e ardhshme.

Një 82-vjeçare në Rimini të Italisë ka kërcënuar mbesën dhe të dashurin e saj, se do të paguajë 2 shqiptarë e do i vrasë, pasi i

Politikania kristiandemokrate e publikoi nё twitter vendimin e saj: “Unё dua tё fitoj nesёr besimin e Parlamentit Europian”, shkruan Ursu

Administrata e Presidentit Trump po përpiqet t’i japë fund mbrojtjes përmes azilit për shumicën e emigrantëve të Amerikës Qendrore që hyj

Egjipti ka hapur për publikun dy nga piramidat e tij më antike, të vendosura rreth 40 km nga Kajro, për herë të parë pas 1965.

Të burgosurit me sjellje të mirë do të kenë mundësi të mbajnë vetë çelësin e qelisë, është kjo një skemë e re që do të aplikohet në Brita

Në një numër twittesh, të cilat u cilësuan menjëherë nga kritikët si komente raciste dhe ksenofobike, Presidenti Donald Trump ka provokua