Trump: Shkencëtarët e ndryshimeve klimatike kanë axhendë politike

15/10/2018 - 09:01

Presidenti amerikan Donald Trump akuzon shkencëtarët e ndryshimeve klimatike se kanë “axhendë politike”. Trump ka shprehur edhe dyshimet që njerëzit të jenë përgjegjës për rritjen e temperaturave në botë.

Megjithatë, Presidenti amerikan theksoi se nuk beson më që ndryshimet klimatike të jenë shaka. Këto deklarata ai i bëri në një intervistë 60 minutëshe në televizionin amerikan CBS. Komentet e tij vijnë më pak se një javë pasi shkencëtarët bënë thirrjen e fundit për të ndalur rritjen e temperaturave në Tokë.

Shkencëtarët kryesorë në botë bien dakord se ndryshimi i klimës është ndikuar nga njerëzit. Një raport i Panelit Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike paralajmëroi se bota po shkon drejt rritjes së temperaturave me 3 gradë Celsius. Sipas shkencëtarëve, luhatjet e temperaturave po përkeqësohen nga aktiviteti njerëzor.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në muajin tetor, trupi ekzekutiv i BE-së e refuzoi projekt-buxhetin e Italisë dhe i kërkoi të bëjë ndryshime, gjë që nuk u mor parasysh n

Një ngjarje e rëndë është shënuar në Texas SHBA, ku një 6-vjeçare ka mbytur vëllain e saj një vjeç.

Rreth 85,000 fëmijë nën moshën pesë vjeç kanë ndërruar jetë nga kequshqyerja akute përgjatë tre viteve luftë në Jemen.

Presidenti francez Emmanuel Macron mori në mbrojtje rritjen e taksave të karburantit që ka nxitur protesta në mbarë vendin, por bëri thir

Një sulm kamikaz në kryeqytetin afgan ka lënë të vdekur të paktën 43 persona, dhe mbi 83 persona janë raportuar të plagosur në sulmin vet

Parlamenti francez miratoi sot, në votimin e fundit të Asamblesë, dy propozimet shumë të përfolura kundër manipulimit të informacionit në

Policia italiane konfiskoi tetë vila të ndërtuara në mënyrë të paligjshme nga anëtarët e mafias në zonën e Romës.

Katër persona humbën jetën në një sulm me armë në një spital në Çikago të Shteteve të Bashkuara.

Ish-kryetari i bashkisë së New York-ut Michael Bloomberg njoftoi se po i dhuron 1.8 miliard dollarë Universitetit Johns Hopkins, për të r

Gjermania do të ndalojë shitjen e armëve drejt Arabisë Saudite në shenjë proteste ndaj vrasjes së gazetarit Jamal Khashoggi, përfshirë fu