Trump: Vendet e tjera duhet të luftojnë Shtetin Islamik

22/08/2019 - 09:46

Presidenti i SHBA Donald Trump tha të mërkurën se vendet e tjera do të duhet të marrin përsipër luftën kundër militantëve të Shtetit Islamik, duke përmendur si shembuj Rusinë, Pakistanin, Irakun dhe Iranin.

Në fillim të këtij viti, forcat e mbështetur nga SHBA rimorrën territorin e fundit të mbajtur nga militantët e Shtetit Islamik në Siri. Që nga ajo kohë, megjithatë, ekziston shqetësimi për grupin militant që fiton forcë të re në Irak dhe Siri.

“Në një pikë të caktuar Rusia, Afganistani, Irani, Iraku, Turqia, ata do të duhet të luftojnë betejat e tyre,” u tha Trump gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë, duke thënë më vonë se India gjithashtu duhet të përfshihet.

“Të gjitha këto vende të tjera ku ISIS është për rreth, të gjitha këto do të duhet të luftojnë,” tha ai, duke shtuar se Shtetet e Bashkuara nuk donin të kalonin “19 vjet të tjerë” për të zhvilluar  luftën në Afganistan.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump mësohet t’i ketë ofruar ndihmë Kinës lidhur me përpjekjet për të kontrolluar

Ushtria amerikane i është bashkuar një hetimi për një aeroplan që u rrëzua në lindje të Afganistanit të hënën.

Qeveria turke po përgatitet seriozisht për tu përballur me një tërmet të fuqishëm në Stamboll. Deklarata e ministrit të brendshëm Sulejma

Një tërmet i shkallës 5.4 rihter goditi provincën Fars në jug të Iranit të hënën, njoftoi TV shtetëror iranian.

Përmes një postimi në Twitter në disa gjuhë të botës, Papa Françesku kujtoi 75-vjetorin e çlirimit të kampit nazist të vdekjes në Aushvic

Megjithëse hetimet sapo kanë nisur mbi motivet e aksidentit me helikopter që shkaktoi vdekjen e ish-lojtarit të Lakers, Kobe Bryant, dhe

Një avion pasagjerësh me 135 persona në bord rrëshqiti nga pista dhe përfundoi në një autostradë në Iran.

Detaje të tjera zbardhen nga aksidenti tragjik, që i mori jetën yllit botëror të basketbollit, Kobe Bryant me vajzën e tij 13-vjeçare.

Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Fatkeqësive (CDC) në Kinë ka filluar të zhvillojë një vaksinë kundër epidemisë së koronavirusit

Koronarovirusi është paraqitur tek 4 persona në Australi të cilët së voni kishin vizituar Kinën, ku edhe është përhapur ky virus, deklaru