Tundet sërish toka në Turqi, regjistrohet tërmet me magnitudë 5.2

18/02/2020 - 17:25

Nuk kanë të ndalur lëkundjet e tokës në Turqi. Më e fundit është regjistruar në orën 17.09 dhe kishte magnitudë 5.2 të shkallës Rihter. Tërmeti ka pasur epiqendër në Turqinë perëndimore, në një zonë pranë Izmirit.

Sipas asaj që raporton EMSC, epiqendra e lëkundjeve ka qenë 73 km larg qytetit të Izmirit dhe 13 km larg Kirkagaç, ndërsa thellësia ka qenë 7 km.

Deri tani nuk ka raportime për dëme në njerëz apo materiale.

Turqia u trondit kohë më parë nga tërmeti I fuqishëm me magnitudë 6.8, që shkaktoi viktima, të plagosur dhe dëme materiale.

Ekspertët dhe autoritetet turke kanë paralajmëruar se vendi mund të goditet nga një tërmet i fortë me magnitudë 7.5, që mund të ndihet deri në Itali e Austri.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Fotografitë tronditëse nga Nju Jorku tregojnë thasët me trupat e viktimave nga COVID-19 që mbushin korridoret e një spitali në Brooklyn, 

Ndërsa numri i të prekurve nga koronavirusi në gjithë botën ka shkuar në mbi 1.2 milionë, Presidenti amerikan Donald Trump foli mbi paras

Italia vazhdon të jetë e tronditur nga numri i lartë i viktimave që regjistrohen çdo ditë e nga personat e infektuar.

621 persona humbën jetën në Mbretërinë e Bashkuar në 24 orët e fundit, duke e çuar numrin total të viktimave në 4,934 persona.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka pranuar se Evropa ka nevojë për një Plan Marshall.

Numri i njerëzve që kanë vdekur në Spanjë brenda një dite ka rënë për të tretën ditë me radhë në 674.

Mbretëresha e Britanisë së Madhe, Elizabeta II do të dalë sot në një konferencë të rrallë televizive.

Anastasia Vasilyeva nga sindikata e Aleancës së Mjekëve i tha Sky News se qeveria ruse dhe Vladimir Putin ishin duke mashtruar botën për

SHBA ka regjistruar rekord viktimash në një ditë, duke numëruar 1.497 jetë të humbura nga koronavirusi.

Turqia ka konfirmuar 76 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), me çka numri i viktimave nga ky virus në vend ka shkuar në 501.