Turqia anulon Navtex-in për festën kombëtare të Greqisë, Lavrov kërkon dialog nga Athina

26/10/2020 - 18:05

Turqia anuloi pasditen e së hënës ,vetëm për datën 28 tetor ,festën kombëtare të Greqisë, Navtex-in e saj për stërvitje ushtarake të shpallur për datat 27-29 tetor në zonën detare në jug të ishujve grekë të Rodosit dhe në lindje të Karpathos.

Burimet qeveritare turke e konsiderojnë këtë veprim si një shprehje e vullnetit të mirë, ndërsa mediat greke flasin për një tërheqje të Ankarasë në një moment kur në Athinë u ndodh për vizitë ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov, i cili në konferencën e shtypit me homologun e tij grek , mes të tjerash ju referua edhe së drejtës së Greqisë për të zgjeruar ujërat e saj territoriale në lindje me 12 milje.

Sergei Lavrov, ministri i jashtëm i Rusisë: Lidhur me Mesdheun Lindor unë do të përsëris qëndrimin tonë. Ka shumë probleme në rajon. Sidomos në Mesdheun Juglindor. Ne besojmë se ato duhet të zgjidhen përmes së Drejtës Ndërkombëtare. Lidhur me nismat ruse, ju e dini që ka Konventa të tilla si Ligji i Detit dhe Traktate të tjera ndërkombëtare që duhet të respektohen plotësisht.

Nga ana e tij Nikos Dhendias e ka quajtur Turqinë faktor destabiliteti në rajon dhe ka deklaruar se Greqia është e gatshme për të përballuar gjithçka.

“Fatkeqësisht, në të gjitha zhvillimet rajonale, emëruesi i përbashkët është faktori destabilizues i Turqisë. Pretendimet e saj ekspansioniste neo-osmane. Brenda këtij konteksti, unë gjithashtu kam ngritur çështjen e garës ushtarake turke të armëve, duke shprehur shqetësimet tona se destabilizon të gjitha vendet në rajon”, tha ai.

Dendias ka dëgjuar me interes pozicionimet e Moskës për situatat në Libi dhe Siri, ndërsa kryediplomati rus ka takuar edhe kryeministrin grek Mitsotakis dhe kreun e opozitës Tsipras.

Edhe presidentja greke Sakelaropoulou ,nga Selaniku ku u ndodh me rastin e festës së shenjtit të qytetit, ka deklaruar se përballë provokimit turk , Greqia nuk do të heqë dorë kurrë nga të drejtat e saj sovrane dhe do të përdorë të gjitha armët e saj negociuese.

Presidentja e Republikës se Greqisë ka shprehur gjithashtu mbështetjen e saj të plotë ndaj homologut francez Emanuel Macron, objekt i sulmeve të retorikës ekstreme sipas saj, të Presidentit turk Rexhep Tayyip Erdogan. /tch

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Tre institucionet e BE-së, Parlamenti Evropian , Këshilli i BE dhe Komisioni Evropian, të përfaqësuar nga presidentët e tyre morën pjesë

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, u bëri thirrje vendeve anëtare që t’i përgjigjen rritjes së ndikimit të Kinës.

Ambasada e Kinës në Londër e dënoi një deklaratë të grupit të vendeve më të industrializuara (G7), duke e cilësuar si “ndërhyrje bruto” n

Presidenti i SHBA, Joe Biden të dielën pas Samitit të G7 takoi Mbretëreshën e Britanisë së Madhe, Elizabetën ll.

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka thënë se vendi i tij është i gatshëm të dorëzojë kriminelët kibernetikë në Shtetet e Bashkuara, po

Ditën e sotme pritet të mbahet Samiti i NATO-s, ku liderët europianë dhe Presidenti i SHBA, Joe Biden janë zhvendosur nga Cornwall në Bru

Me 60 vota pro dhe 59 kundër, parlamenti izraelit ka miratuar qeverinë e re mbrëmjen e së dielës, sipas orës lokale, duke i dhënë fund qe

Ngjarje tronditëse në Itali. Një 35-vjeçar ka vrarë dy fëmijë dhe një të moshuar.

Jean-Luc Mélenchon, politikan francez, kandidat në zgjedhjet presidenciale, ka përjetuar një moment të sikletshëm, kur gjatë protestave t

Vendet e G7 do të sigurojnë 1 miliardë doza vaksinash gjatë vitit të ardhshëm për vendet e varfra si pjesë e një plani për të “vaksinuar