Tusk: Skenari pa marrëveshje i Brexit, më afër se kurrë

15/10/2018 - 22:05

Skenari i një mungesë marrëveshje midis Londrës dhe BE-se në negociatat për Brexit është më e mundshme se kurrë më parë, u shpreh sot presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk në prag të një samiti në Bruksel.

”Me përgjegjësinë që na karakterizon, ne duhet ta përgatisim BE-së për një skenar pa marrëveshje, që ka më shumë gjasa se kurrë”,- shkruan Tusk në ftesën e tij drejtuar liderëve europianë, e publikuar sot në darkë, duke kërkuar për ”të mos hequr dorë”.

Gjatë një takimi informal në Salzburg në mesin e shtatorit, liderët e BE-së shprehën dëshirën për arritjen e një marrëveshjeje në tetor, përcjell Atsh.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Popullariteti i Emmanuel Macron është rritur me 3% në muajin prill, pas zjarrit të rënë në Notre-Dame, në Paris.

Një varkë pasagjerësh u fundos të enjtenl në Liqenin e Kivus në lindje të Republikës Demokratike të Kongos, në Afrikë.

Gjysmë shekulli pas zbritjes së parë të amerikanëve në Hënë duket se është duke u bërë sërish garë për satelitët rreth tokës.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka bërë sot një deklaratë të “papritur”, duke pranuar humbjen e partisë së tij në Stamboll dhe duke

Motori i një Boeing 737 që operohet nga kompania ajrore ruse Utair mori flakë në pistë, pak momente përpara se të ngrihej në fluturim nga

Një 37-vjeçar, shtetas amerikan është ndaluar orët e fundit nga Policia e Nju Jorkut, pasi hyri në Katedralen San Patrick duke mbajtur me

Me "Rrugën e re të Mëndafshit", Pekini ka nxitur optimizmin në vendet e varfëra të Europës Lindore, gjë të cilës Brukseli nuk ka çfarë t'

Ka ndërruar jetë ish-presidenti peruan Alan Garcia, i cili qëlloi veten sot me një armë zjarri.