U prek nga Covid-19/ Humb jetën ish-presidenti francez

03/12/2020 - 09:02

Ish-presidenti francez, Valery Giscard d’Estaing ka ndërruar jetë sot në moshën 94-vjeçare, pasi ishte prekur nga COVID-19.

Në një deklaratë, familjarët thanë se ai ndërroi jetë në shtëpinë e tij në rajonin Loir-et-Cher. Ish-presidenti u shtrua në spital, në qytetin Tours më 17 nëntor për shkak të problemeve me frymëmarrjen.

D’Estaing shërbeu si president nga viti 1974-1981.

Ai filloi jetën e tij politike si deputet në vitin 1956 dhe shërbeu si ministër i Financave dhe Çështjeve Ekonomike nën presidentin Charles de Gaulle nga viti 1962 në 1966-n dhe si ministër i Ekonomisë dhe Financave nën presidentin Georges Pompidou nga viti 1969 deri në vitin 1974.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Trashëgimtari i Samsung-ut, Lee Jae Yong është dënuar me dy vjet e gjashtë muaj burg nga një gjykatë e lartë në Korenë e Jugut, për shkak

Presidenti në largim i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Donald Trump, thuhet se po planifikon të bëjë rreth 100 falje dhe ulje d

Brazili një prej vendeve të goditura më rëndë nga pandemia, ka nisur vaksinimin duke filluar me stafin mjekësor.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe disa shtete europiane kanë reaguar për ndalimin e politikanit rus Alexei Navalny, i cili mbërriti dit

Më shumë se 700.000 punonjës shëndetësor në Turqi kanë pranuar një dozë të vaksinës kundër koronavirusit të ri (COVID-19) në 4 ditët e pa

E gjithë Europa është përfshirë këtë fundjavë nga një valë acari me origjinë nga Rusia. Temperaturat disa gradë nën zero sollën këtë të d

Bilanci i sotëm italian regjistron 12145 infeksione me koronavirus nga mbi 211 mijë tamponë të kryer.

Policia ruse arrestoi Alexei Navalny, sapo zbriti nga avioni, thanë avokati i tij, shërbimi i burgut dhe dëshmitarët për Reuters.

Zëvendëspresidentja e zgjedhur, Kamala Harris, do të japë zyrtarisht dorëheqjen nga roli i saj si senatore e Kalifornisë të hënën.

Policia e Ekuadorit sekuestroi 1,3 ton kokainë, të fshehur në një kontejner të destinuar për në Estoni, njoftoi sot ministri i Brendshëm