Uganda do të rikthejë dënimin me vdekje për homoseksualët

10/10/2019 - 17:09

Uganda ka njoftuar se do të rikthejë ligjin që dënon me vdekje homoseksualët. Ligji i quajtur “Kill the Gays” u anulua para pesë vitesh për shkak të një teknikaliteti, por qeveria ka në plan ta rikthejë brenda pak javëve.

“Homoseksualiteti s’u vjen natyrshëm banorëve të Ugandës, por ka pasur rekrutime masive të homoseksualëve nëpër shkolla, sidomos mes të rinjve. Atje kanë reklamuar në mënyrë të rreme që njerëzit lindin ashtu”, tha Ministri i Etikës dhe Integritetit, Simon Lokodo.

“Ligji ynë është i kufizuar. Kriminalizon vetëm aktin. Duam ta bëjmë të qartë që do të kriminalizohen dhe ata që e reklamojnë aktin. Ata që e kryejnë aktin do të marrin dënim me vdekje”, tha ministri.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pamje irrituese nga SHBA. Një reporter i Deutsche Welles që raporton nga Mineapolis tronditet nga një e shtënë me armë.

Një aeroplan ka fluturuar mbi Detroit duke tërhequr disa pankarta të mëdha, ku shkruheshin fjalët e fundit të George Floyd para se të vdi

Prej ditës së sotme (3 qershor 2020), Italia hap kufijtë e brendshëm e të jashtëm.

Mijëra protestues në Paris kundërshtuan një urdhër të policisë për ndalimin e tubimeve si rezultat i koronavirusit, ndërsa u mblodhën të

Spanja, një ndër vendet europiane më të goditura nga pandemia e koronavirusit, sjell lajmin më të mirë të ditëve të fundit.

Emergjencat Civile në Itali raportuan një tjetër ulje të viktimave në vend në 24 orët e fundit si pasojë e koronavirusit.

Raportimet e mediave në SHBA thonin se një polic dhe një para-ushtarak u goditën nga një automjet dje në Buffalo, New York, dhe u dërguan

Italia ka nisur një aplikacion për smartfonët, që dërgon një mesazh për të paralajmëruar qytetarët nëse ndodhen në afërsi të dikujt që ës

Mbrëmë vonë ambasadori Richard Grenell dha dorëheqje nga detyra që mbante në Departamentin e Shtetit Amerikan.