Ulen tensionet mes Turqisë dhe Greqisë

16/01/2021 - 16:20

Ulen ndjeshëm tensionet me Greqisë dhe Turqisë, vende që shkuan në prag të luftës pas konfliktit për kërkimet për gaz në Mesdheun lindor. Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ishte pozitiv për një takim edhe me kryeministrin grek Kiriakos Mitsotakis në kontekstin e dialogut dypalësh që dy vendet rifillojnë në 25 janar ne Stamboll.

“Në të gjitha këto bisedime me udhëheqësit evropianë ne u përgjigjëm pozitivisht mbi kërkesën për një takim me Greqinë dhe Mitsotakis. Bisedimet tashmë janë bërë mes ministrave të jashtëm edhe kontaktet eksploruese mund të fillojnë ose përmes delegacioneve përkatëse ose më vonë mund të takohem me kryeministrin e nderuar”.

Nuk ka munguar edhe përgjigjja e Athinës. Qeveria greke e ka mbështetur idenë e një takimi mes Erdogan dhe Mitsotakis, por duke shtuar se “nëse do të jetë klima pozitive dhe një takim i tillë do të ishte i dobishëm”.

Negociatat teknike mes 2 vendeve do të rifillojnë pas 5 vitesh ndërprerje. Ishte ministri i jashtëm turk Mevlut Çavuşoğlu që ftoi Athinën të uleshin në bisedime, ftesë që u pranua menjëherë. Çavuşoğlu tha se ishte gati të takohej në Tiranë me homologun e tij grek pas ftesës së bërë nga kryeministri shqiptar Edi Rama.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Më shumë se 70,000 njerëz kanë humbur jetën nga Covid-19 në Gjermani.

Gjatë 24 orëve të fundit, në Itali kanë humbur jetën 246 pacientë me Covid-19.

Mjekët italianë dhe shkencëtarë të tjerë thonë se, sipas hulumtimit nga profesionistë të shëndetit të cilët zhvilluan vaksinën koronaviru

Dënohet me 3 vite burg ish-presidenti francez, Nicolas Sarkozy, i cili është shpallur fajtor mbi akuzat e përpjekjes për të korruptuar nj

Europa duhet të përgatitet plotësisht për të menaxhuar një epokë të pandemive, edhe kur Covid-19 të jetë mundur, deklaroi për "Financial

Qeveria finlandeze e ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në vend për shkak të rritjes së infeksioneve me coronavirus.

Takis-Rottapharm është vaksina italiane e cila po testohet si fillim në pjesën veri-lindore të Milanos.

Vijon tensioni i lartë mes Greqisë dhe Turqisë. Që të dy vendet janë duke zhvilluar stërvitje të mëdha ushtarake në Egjeu.

Berberët dhe parukeritë në Gjermani të cilët janë mbyllur që nga mesi i dhjetorit për shkak të pandemisë së koronavirusit të hënën do të

Ish-Presidenti i SHBA, Donald Trump u shfaq të dielën si republikani dominues i vendit, me përpjekjen që partia të fitojë përsëri kontrol