Ulet mosha mesatare e të vdekurve nga koronavirusi në Itali, ja cilat janë patologjitë më të rrezikuara

20/03/2020 - 19:08

Gjatë konferencës së sotme për shtyp nga Mbrojtja Civile, profesori Roberto Bernabei vuri theksin në grupmoshat më të rrezikuara nga koronavirusi dhe patologjitë që rrezikojnë më shumë komplikacionet.

"Janë analizuar dosjet e 355 të personave që kanë humbur jetën dhe nga këto vetëm 3, pra 0.8%, nuk kishin patologji shoqëruese. Të gjithë të tjerët kishin nga 1 deri në 3 patologji. Kjo na jep një kuadër të qartë dhe përcakton se rreziku rritet për ata që kanë moshë të thyer dhe patologji të tjera shoqëruese". - tha ai.

Sipas Bernabei-t, patologjitë më të rrezikuara janë hipertensioni, të sëmurët me zemër dhe diabetikët, raportojnë mediet italiane.

Pikërisht tek këta pacientë, koronavirusi shfaqet më agresiv, pasi imuniteti është më i dobët.

Nga ana tjetër, Bernabei bëri publike moshën mesatare të të vdekurve.

“Mosha mesatare e të vdekurve është 63 vjeç. Më pak se 10% e të vdekurve janë poshtë të të 60-ve, ndërsa pjesa tjetër janë mbi 60 vjeç."- tha Bernabei

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Çfarë mendon një nga ekspertët më të njohur gjermanë për Coronën, për teoritë e çuditshme konspirative dhe tezat e teoricienëve konspirat

Një tërmet 5.1 i shkallës Rihter goditi provincën qendrore të Turqisë, Nigde, njoftoi të dielën agjencia e katastrofave të vendit.

Të varrosur 2.500 vite më parë dhe që nga ajo nuk qenë hapur kurrë.

Presidenti i SHBA, Donald Trump gjatë një tubimi në Karolinën Veriore ka cekur mes arritjeve të tij, dhe marrëveshjen Kosovë- Serbi.

Pamje plot gjallëri vijnë së fundmi nga klubet e natës së qytetit kinez Vuhan, i cili si ish-epiqendër e pandemisë raporton zero raste të

John Turner, ish-kryeministër, ish-ministër i Drejtësisë dhe ish-ministër i Financave në Kanada ka ndërruar jetë në moshën 91-vjeçare.

Tetë futbollistë të rinj ganezë kanë humbur jetën pas një aksidenti të ndodhur të shtunën.

Një zarf që i ishte drejtuar Shtëpisë së Bardhë, përmbante një substancë të identifikuar si ricinë, një lëndë helmuese vdekjeprurëse, njo

Dy persona u vranë dhe 14 të tjerë u plagosën pas të shtënave me armë zjarri në Rochester, Nju Jork.

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë kanë tërhequr një udhëzim të muajit gusht që kishte krijuar shkaktuar polemika të forta, i cili sugjer