Ulet ritmi i rasteve të reja në Gjermani, vdekshmëria nën 2%

08/04/2020 - 18:20

Numri i viktimave nga Covid-19 në Gjermani i ka kaluar 2 mijë por ato janë me vetëm 1.9% e totalit të personave që kanë rezultuar të infektuar në vend.

Sipas të dhënave nga Instituti Robert Kok, 87% e personave që kanë humbur jetën janë mbi 70 vjeç. Në 24 orët e fundit vendi raportoi 80 viktima dhe vetëm 1,666 raste të reja.

Rreth 109 mijë raste me Covid-19 janë regjistruar në Gjermani që prej shpërthimit të pandemisë, 70% e tyre janë nga 15 deri në 59 vjeç.

Aktualisht 36 mijë persona kanë lënë spitalet. Masat shtrënguese nuk janë lehtësuar, ndërsa testimi agresiv vijon sërish në përpjekje për të dalë sa më shpejt nga kriza. Në Mynih, plani i fundit ka si synim realizimin e 700 mijë testeve në 1 javë, ndërsa aktualisht vendi ka kryer mbi 900 mijë të tilla.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Edhe pasi pacientët e prekur janë shëruar nga koronavirusi mushkëritë e tyre nuk janë më të njëjtat.

Qeveria e Gjermanisë planifikon të heqë ndalesën e udhëtimit për turistët e 31 vendeve evropiane, nisur nga data 15 qershor.

Spanja ka kërkuar nga partnerët e BE që të vendosin rregulla të përbashkëta për rihapjen e kufijve dhe për rikthimin e lëvizjes së lirë n

Numri i rasteve të reja dhe vdekje nga Covid-19 vazhon të rritet por me ritme më të ngadalta.

Kryebashkiakja e Romës, Virginia Raggi ka vendosur të ndëshkojë të gjithë ata që hedhin në rrugët pajisjet mbrojtëse të përdorura.

Kina kërcënoi të hënën se do të ndërmarrë kundërmasa ndaj Shteteve të Bashkuara nëse ndëshkohet për planet për të vendosur një ligj të ri

Një 27-vjeçar është dënuar me 4 muaj burg në Korenë e Jugut, pasi theu rregullat e karantinës.

Në një ceremoni solemne të hënën, me rastin e Ditës së Përkujtimit, Presidenti Donald Trump zhvilloi homazhe për të nderuar amerikanët e

Numri i viktimave nga koronavirusi është rritur në 24 orët e fundit në Itali, ku humbën jetën 92 persona, nga të cilët 34 ishin vetëm në

Belgjika nuk do të vendosë më masa të rrepta izolimi edhe në rastin e një vale të dytë të koronavirusit, deklaroi ministri i Brendshëm, P