Ulet sërish numri i viktimave nga Covid-19 në Itali, 75 të vdekur dhe 355 të infektuar

31/05/2020 - 17:59

Në 24 orët e fundit numri i viktimave me koronavirus në Itali ka pësuar ulje, ku janë shënuar 75 të vdekur si dhe 355 të infektuar më shumë (nga 111 që ishin të shtunën).

Numri i viktimave italiane nga pandemia e koronavirus ka arritur deri më sot më 33 415 e të infektuarit në 233 019.

Në përmirësim shfaqet ditë pas ditë situata në sistemin shëndetësor. Aktualisht janë 6387 pacientë të shtruar në regjim spitalor e 435 në repartet e terapisë intensive.

Pacientë të shëruar deri më sot janë 157 507 e janë 1874 pacientë të shëruar më shumë se një ditë më parë.

Persona aktivë pozitivë më Covid 19 aktualisht janë 43 691.

Në rajonin e Lombardisë më i godituri nga pandemia janë regjistruar në 24 orët e fundit 33 viktima e 210 raste pozitive më shumë.

Në rajonin e Lazios janë regjistruara vetëm 13 raste të infektuar në 24 orët e fundit e disa rajone si Calabria, Basilicata, Molise, Sardegna, Umbria nuk kanë shënuar asnjë të infektuar.

Më datë 3 qershor qeveria italiane ka vendosur hapjen e kufijve mes 21 rajoneve italiane si dhe kufijtë e jashtëm me të gjitha vendet anëtare të BE e të zonë Schengen.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Komisioni Evropian tha të hënën se ka qenë gabim që presidentja Ursula von der Leyen është paraqitur në një video zgjedhore për partinë u

Bundeswehri gjerman në bashkëpunim me Universitetin e Mjekësisë Veterinare (TiHo) në Hanover po zhvillojnë në kundër të një projekti test

Shtimi i rasteve të reja me koronavirus ka bërë që autoritetet në Australi të marrin masa duke rikthyer edhe një herë izolimin.

Mbi 3 milionë persona janë infektuar me koronavirus në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, saktësisht 3 040 833 njerëz. Ndërsa, numri i vikt

Gjatë një interviste për CNN Brazil, presidenti Jair Bolsonaro ka thënë se ka simptomat e koronavirusit.

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, shkarkoi sot nga detyra ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner.

Një studim me shkallë të gjerë i kryer në Spanjë ka treguar se vetëm 5% e popullatës kanë krijuar antitrupa ndaj korornavirusit, një e dh

Italia, e cila është një nga shtetet më të goditura nga koronavirusi, tashmë duket se po gjen qetësi nga pandemia, me numrat që janë gjit

Një 43-vjeçar azilkërkues rus është vrarë dje në qytetin austriak të Gerasdorf me një plumb në kokë pranë qendrës tregtare të qytetit.

Një profesor që kritikoi autoritetet kineze për trajtimin e koronavirusit, ka përfunduar në pranga.