Uragani Dorian le të shkatërruar Bahamas

02/09/2019 - 18:32

Uragani Dorian ka shkaktuar shkatërrim “të paparë” në Bahamas thotë kryeministri i vendit, Hubert Minnis. Stuhia, uragani i dytë më i fortë i Atlantikut në rekord, mbetet akoma jashtëzakonisht e rrezikshme. Rreth 13,000 shtëpi janë dëmtuar ose shkatërruar, ndërsa ujërat kanë përmbytur gjithçka, duke rrëmbyer makina e pemë.

Dorian është stuhia më e fuqishme që ka goditur Bahamas, e cila vazhdon të lëvizë dhe pritet të godasë bregun lindor të SHBA, sipas parashikuesve. Ajo goditi Bahamas si një stuhi e kategorisë pesë, por tani është dobësuar në një kategori katër.

Dorian megjithatë do të mbetet një stuhi e fuqishme gjatë dy ditëve të ardhshme. Shtetet e Floridës, Xhorxhias, Karolinës së Veriut dhe Jugut kanë deklaruar të gjitha gjendjen e jashtëzakonshme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Këngëtarja koreane e popit, Sulli ka vdekur në moshën 25-vjeçare.

Bashkimi Evropian ka marrë masa ndëshkuese ndaj Turqisë, pas operacioneve që kjo e fundit ka nisur prej disa ditësh në Siri.

Gjykata e Lartë spanjolle i dënoi me nga 9 deri në 13 vjet heqje lirie 9 udhëheqës të Katalonjës për rolin e tyre në përpjekjet për pavar

Akademia Mbretërore Suedeze e Shkencave ka ndarë çmimin Nobel për Ekonomi për ekonomistët; Abhijit Banerjee, Esther Duflo dhe Michael Kre

Forcat ushtarake siriane janë zhvendosur pranë kufirit me Turqinë për t’i kundërpërgjigjur me armë agresionit turk ndaj kurdëve që ndodhe

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau u shfaq si rrallëherë më parë në publik, i veshur me një jelek antiplumb dhe i rrethuar nga forca të

Zgjedhjet e sotme lokale në Hungari do të kishin kaluar pa u vënë re nëse do të kishte dalë në internet para zgjedhjeve një video e orgji

Tajfuni shkatërrues “Hagibis”, një nga më të fuqishmit e regjistruar ndonjëherë në Japoni, ka lënë gjurmët e tij vrastare. Dje në mëngjes