Uragani Dorian le të shkatërruar Bahamas

02/09/2019 - 18:32

Uragani Dorian ka shkaktuar shkatërrim “të paparë” në Bahamas thotë kryeministri i vendit, Hubert Minnis. Stuhia, uragani i dytë më i fortë i Atlantikut në rekord, mbetet akoma jashtëzakonisht e rrezikshme. Rreth 13,000 shtëpi janë dëmtuar ose shkatërruar, ndërsa ujërat kanë përmbytur gjithçka, duke rrëmbyer makina e pemë.

Dorian është stuhia më e fuqishme që ka goditur Bahamas, e cila vazhdon të lëvizë dhe pritet të godasë bregun lindor të SHBA, sipas parashikuesve. Ajo goditi Bahamas si një stuhi e kategorisë pesë, por tani është dobësuar në një kategori katër.

Dorian megjithatë do të mbetet një stuhi e fuqishme gjatë dy ditëve të ardhshme. Shtetet e Floridës, Xhorxhias, Karolinës së Veriut dhe Jugut kanë deklaruar të gjitha gjendjen e jashtëzakonshme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Qeveria federale e Gjermanisë po monitoron situatën e pandemisë nga afër, por përgjegjësia praktike qëndron gjithnjë e më shumë në 16 sht

Rikthehet ankthi në Itali pas disa ditësh shifrash në ulje nga pandemia e koronavirusit.

Një fond gjigant ndihme prej 750 miliardë Eurosh është propozuar nga Komisioni Europian për të ndihmuar Bashkimin Europian që të kalojë ‘

Presidenti Trump kërcënoi të mërkurën se do të marrë masa për rregullimin ose mbylljen e kompanive të caktuara të mediave sociale.

Marrëdhënia që Presidenti amerikan ka me gazetarët nuk shumë e mirë, por jo deri aty sa t’i gëzohet daljes së një grupi gazetarësh pa pun

Kryeministri britanik, Boris Johnson, i cili fitoi betejën me Covid-19 ka shfaqur probleme me shikimin.

Ekonomia franceze do të tkurret me 20% në tremujorin e dytë si rezultat i masave të ashpra të bllokimit të vendit për shkak të pandemisë

Numri i rasteve të reja dhe vdekje nga Covid-19 vijon të rritet por me ritme më të ngadalta.

Numri i rasteve të reja dhe vdekjeve nga Covid-19 vazhon të rritet, por me ritme më të ngadalta.