Uragani “Florence” në SHBA shkakton 4 të vdekur, mes tyre 1 fëmijë

14/09/2018 - 22:45

Të paktën katër persona, mes tyre një grua bashkë me foshnjen e saj kanë mbetur të vdekur si pasojë e uraganit Florence që ka goditur bregun e Karolinës së Veriut. Edhe pse uragani u dobësua në një stuhi të kategorisë së parë, sërish kishte fuqinë për të dhënë goditje vdekjeprurëse.

Viktimat e para u shënuan në Wilmington, ku rrëzimi i një peme në pjesën e pasme të një shtëpie, zuri poshtë një familje, ku edhe humbën jetën gruaja dhe foshnja ndërsa babai ndodhet në gjendje të rëndë.

Një tjetër grua humbi jetën pasi kishte probleme mjekësore dhe pas thirrjes për ndihmë, shërmbimet spitalore nuk ia kishin dalë ta ndihmonin për shkak të pemëve që kishin bllokuar rrugët. Ndërsa personi i katërt, një burrë i moshuar humbi jetën duke mbyllur një gjenerator.

Rreth 600 mijë banorë janë evakuuar nga shtëpitë e tyre dhe gati gjysëm milionë njerëz kanë mbetur pa energji elektrike.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Bashkimi Evropian ka marrë masa ndëshkuese ndaj Turqisë, pas operacioneve që kjo e fundit ka nisur prej disa ditësh në Siri.

Gjykata e Lartë spanjolle i dënoi me nga 9 deri në 13 vjet heqje lirie 9 udhëheqës të Katalonjës për rolin e tyre në përpjekjet për pavar

Akademia Mbretërore Suedeze e Shkencave ka ndarë çmimin Nobel për Ekonomi për ekonomistët; Abhijit Banerjee, Esther Duflo dhe Michael Kre

Forcat ushtarake siriane janë zhvendosur pranë kufirit me Turqinë për t’i kundërpërgjigjur me armë agresionit turk ndaj kurdëve që ndodhe

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau u shfaq si rrallëherë më parë në publik, i veshur me një jelek antiplumb dhe i rrethuar nga forca të

Zgjedhjet e sotme lokale në Hungari do të kishin kaluar pa u vënë re nëse do të kishte dalë në internet para zgjedhjeve një video e orgji

Tajfuni shkatërrues “Hagibis”, një nga më të fuqishmit e regjistruar ndonjëherë në Japoni, ka lënë gjurmët e tij vrastare. Dje në mëngjes

Pas humbjes së kandidates franceze për në Komisionin e BE, Sylvie Goulard, presidenti i Francës e ka rritur presionin ndaj presidentes së