Ursula Von der Leyen zgjidhet në krye të Komisionit Europian

16/07/2019 - 19:53

Ursula Von der Leyen është konfirmuar nga Parlamenti Europian në postin e Presidentes së Komisionit Europian për pesë vitet e ardhshme. Kandidatja gjermane  ka marrë 383 vota në zgjedhjet e zhvilluara ditën e sotme në Bruksel.

Në fjalimin e mbajtur sot përpara europarlamentarëve ajo theksoi angazhimin e saj për investime në luftën kundër ndryshimeve klimatike, mbrojtjen e të drejtave të grave, arritjen e një marrëveshjeje me Britaninë e Madhe dhe një reformë gjithë përfshirëse përsa i përket mbrojtjes së kufijve të BE.

Ish-ministrja e mbrojtjes në Gjermani bëhet kështu e para grua në krye të Komisionit Europian. Kandidatura e saj u shoqërua me shumë debate në arenën europiane dhe kjo tregohet gjithashtu në rezultatin e ngushtë me të cilin ajo u konfirmua në detyrë. Për t'u zgjedhur asaj i duheshin 374 vota pra e ka kaluar pragun me 9 vota më shumë. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Dy persona kanë humbur jetën dhe 1 tjetër mbeti i plagosur  pasi një marins amerikan hapi zjarr në bazën ushtarake të Pearl Harbor.

Disa muaj pasi një person u qëllua për vdekje në një park në Berlin, Gjermania vendosi të dëbojë dy diplomatë rusë, pasi dyshohet se vras

Me gjithë grindjet e mëparshme, samiti i NATO-s përfundoi me demonstrim uniteti: as Turqia nuk bllokoi, as Trumpi nuk u tërhoq nga deklar

Ish-deputetja e Partisë opozitare Demokratike të Popullit (HDP) në Turqi, Mizgin Irgat, është dënuar me më shumë se një vit burg për përh

Duke marrë parasysh sa shpesh bien tërmete në Japoni, të gjitha godinat kanë njëfarë mbrojtjeje nga lëkundjet.

Një tragjedi ka ndodhur ditën e hënë në Ukrainë, ku është qëlluar për vdekje djaloshi 3-vjeçar i biznesmenit dhe deputetit, Vyacheslav Sb

Dy tërmete tronditën Ridgecrestin në Kaliforni këtë vit: njëri në 4 korrik (i magnitudës 6.4), dhe tjetri ditën pasuese, në 5 korrik.

Japonia është një prej zonave në botë që ka aktivitet sizmik të lartë.

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan ka bërë të ditur se pas lajmit të tërmetit ka biseduar dy herë me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Ra

Policia gjermane u ka bërë publikisht një lutje hajdutëve, të cilët vodhën stoli me vlerë 1 miliardë dollarë nga një muze.