Vaksina anti-COVID, OBSH: Është çelësi i ndryshimit të situatës

03/12/2020 - 19:30

“Premtimi i hedhjes në treg të vaksinave COVID-19  është çelësi i ndryshimit të situatës aktuale", tha të enjten drejtori Evropian i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Hans Kluge, një ditë pasi Britania u bë vendi i parë perëndimor që miratoi vaksinën.

Britania aprovoi vaksinën COVID-19 të Pfizer, të zhvilluar me BioNTech të Gjermanisë, duke tejkaluar botën në garën për të filluar programin më të rëndësishëm të vaksinimit masiv.

Duke folur nga Kopenhagen, Kluge tha se furnizimet e vaksinave do të jenë të kufizuara në fillim dhe se vendet duhet të vendosin se kush merr përparësi për përdorimin e tyre. OBSH përmendi marrëveshjen e rëndësishme që marrësit e parë të vaksinës të jenë të  moshuarit, mjekët  dhe njerëz me sëmundje bashkëshoqëruese potencialisht të rrezikshme, raporton Reuters.

“Koronavirusi ka potencialin për të bërë dëme të mëdha,  por e ardhmja duket më e ndritur,” tha Kluge, pasi kandidatët e tjerë të vaksinës, përfshirë Moderna dhe AstraZeneca, gjithashtu kanë dhënë rezultate pozitive të provës dhe efektshmëri të lartë.

Një zyrtar i OBSH-së tha se Agjencia Evropiane e Barnave i ka kërkuar Britanisë të  tregojë dokumentet që përdori në miratimin e  vaksinës  për të ndihmuar në përshpejtimin e vlerësimit të vaksinave.

OBSH tashmë ka marrë të dhëna nga Pfizer dhe BioNTech mbi vaksinën dhe po i rishikon ato për një renditje të mundshme për përdorim emergjent, gjë kjo që mund të jetë pikë referimi për përdorim nga shtete të tjera.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një alarm për bombë ka ngritur në këmbë gjithë aeroportin e Frankfurtit në Gjermani.

Mijëra e mijëra trupa po përgatiten të dislokohen në Uashington DC përpara inaugurimit të Presidentit të zgjedhur Joe Biden ndërsa kryeqy

Ekzekutimi i 13 dhe i fundit i një të burgosuri federal nën presidencën e Donald Trump u krye në Haute, në Indiana. Dustin Higgs, 48 vjeç

Kompania farmaceutike Pfizer ka marrë menjëherë masat për të vijuar shpërndarjen e dozave të vaksinave kundër koronavirusit në BE dhe ka

Ulen ndjeshëm tensionet me Greqisë dhe Turqisë, vende që shkuan në prag të luftës pas konfliktit për kërkimet për gaz në Mesdheun lindor.

Partia e qendrës së djathtë të kancelares Angela Merkel, zgjodhi të shtunën Armin Laschet, guvernatorin pragmatik të shtetit më të popull

Zv/Presidenti amerikan, Mike Pence ka telefonuar nënpresidenten e zgjedhur, Kamala Harris për ta uruar për fitoren në zgjedhje, thanë dy

Britanikët po e vonojnë dhënien e dozës së dytë për të vaksinuar sa më shumë qytetarë.

Të patën 67 persona kanë humbur jetën dhe qindra u lënduan kur një tërmet i fuqishëm ndodhi në ishullin indonezian të Sulawesi, duke shem

Katie Perinovic dy vajzat e saj Claire 7 vjeç, Anna 5 vjeç dhe djali Matthew 3 vjeç janë gjendur të vdekur në shtëpinë e tyre pasditen e