Vaksinohet Papa Françesku

13/01/2021 - 20:35

Papa Françesku është vaksinuar kundër COVID-19. Sipas Ansa.it, Kreu i Vatikanit ka marrë sot dozën e parë të vaksinës Pfizer. Siç kishte njoftuar, këtë mëngjes ai u paraqit në klinikën e ngritur përpara Aula Nervi, në të cilën para pandemisë organizoheshin ngjarjet më të mëdha në Vatikan.

Vaksinat e Pfizer/BioNTech kanë mbërritur tashmë në Vatikan dhe fushata e vaksinimit nisi në Aula Paolo VI. Për të ruajtur vaksinat, janë blerë frigoriferë të posaçëm për temperatura tejet të ulëta.

Ndërsa Vatikani përmes zëdhënësit, Matteo Bruni, tha: “këtë mëngjes filloi fushata e vaksinimit kundër COVID-19 në sallën e Sallës Paul VI”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

CNN i ka kushtuar një artikull të veçantë pasaportës së vaksinimit dhe lidhjes së saj me pushimet e ardhshme verore.

Presidenti dhe 4 futbollistët e Palmas Fútbol y Regatas, anëtarë në divizionin e katërt të futbollit brazilian, vdiqën këtë të diel në nj

Personat të cilët janë vaksinuar kundër COVID-19 ende mund ta transmetojnë infeksionin tek ata që nuk e kanë marrë ende ilaçin, prandaj ë

Policia në Hollandë ka arrestuar kreun e pretenduar të një prej bandave më të mëdha të drogës në botë me një urdhër të lëshuar nga Austra

Policia ruse ka arrestuar mbi 2500 vetë dhe ka përdorur forcën për të shpërndarë protestuesit që kishin dalë në mot të acartë me thirrjet

Raportohet se një tërmet me magnitudë 7.1 të shkallës Rihter ka goditur gjatë orëve të para të mëngjesit të sotëm ishullin Shetland.

Kryeministri italian Giuseppe Conte ka paralajmëruar se do të hapë procese gjyqësore kunder kompanive Pfizer dhe AstraZeneca.

Nëse problemet e ditëve të fundit me furnizimin me doza vaksinash vijojnë, zyrtarët e lartë të shëndetësisë në Itali bënë me dije se do t

Bashkëshortja e udhëheqësit opozitar rus Alexei Navalny u arrestua sot gjatë operacioneve të forcave ruse të rendit kundër protestuesve n

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson tha ditën e djeshme se mutacioni i ri i Covid ishte mbizotërues në vendin e tij dhe