Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Varianti i ri i Covid në SHBA, Biden zgjat emergjencën kombëtare

25/02/2021 - 10:33

Një forme e re  e koronavirusit po përhapet me shpejtësi në New York dhe besohet se mund të dobësoje efektivitetin e vaksinave.

Kështu shkruan New York Time, ndërsa citon dy studime të realizuara një nga Caltech dhe një nga Columbia. Varianti i ri quhet B.1.526.

Për shkak të gjendjes serioze të Covid-19, presidenti i SHBA-së, Joe Biden, njoftoi zgjatje të emergjencës kombëtare

“Covid-19 vazhdon të shkaktojë rreziqe të konsiderueshme për shëndetin dhe sigurinë publike në vend. Për këtë arsye emergjenca e shpallur në 13 mars 2020  do të duhet të mbetet në fuqi edhe pas 1 marsit të 2021”, shprehet ai.

Nga ana tjetër Kalifornia kalon 50,000 mijë viktima duke u bërë vendi i parë në SHBA me këtë numër të lartë, ndërsa 50% e rasteve me Covid janë përhapur në 44 qarqe.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministri i Shëndetësisë i Austrisë, Rudolf Anschober, tha se jep dorëheqje nga pozita, pasi ndihet i rraskapitur nga lufta me pandeminë e

Në 24 orët e fundit në Itali kanë humbur jetën 476 qytetarë si pasojë e koronavirusit.

Agjencitë shëndetësore të SHBA rekomanduan të martën ndërprerjen e përkohshme të përdorimit të vaksinës me një dozë të vetme Johnson &amp

Ministri i Shëndetësisë i Austrisë, Rudolf Anschober, tha se jep dorëheqje nga pozita, pasi ndihet i rraskapitur nga lufta me pandeminë e

Pandemia COVID-19 është në një fazë kritike, tha të hënën Organizata Botërore e Shëndetësisë. Pas rënies së rasteve dhe të vdekjeve në fi

Gjatë 24 orëve të fundit në Itali janë regjistruar 9.789 persona të infektuar, shumë më pak krahasuar me një ditë më parë, ku vendi regji

Efektet e pandemisë së virusit Corona i kanë goditur gratë në mënyrë joproporcionale, sipas një raporti kthjellues të Amnesty Internation

Shifra të larta infektimesh janë regjistruar në Itali në 24 orët e fundit, ku 15.746 persona kanë rezultur pozitivë me COVID-19.

Krerët e partive CDU dhe CSU kërkojnë që çështja e kandidatit për kancelar në zgjedhjet e ardhshme nga partitë e Unionit të zgjidhet sa m

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson nuk do të marrë pjesë në funeralin e Dukës së Edinburgut, i cili do të mbahet të shtunën