Vazhdojnë protestat antiqeveritare në Hong Kong

13/11/2019 - 11:52

Hong Kongu po vazhdon të përballet me protesta antiqeveritare. Raportohet për përleshje mes protestuesve dhe policisë në Universitetin Kinez të Hong Kongut.

Policia ka gjuajtur gaz lotsjellës dhe plumba gome ndërsa protestuesit hodhën bomba benzine në drejtim të policisë. Përleshje kishte edhe në pjesë tjera të qytetit. Byroja e Arsimit ka njoftuar se të gjitha shkollat do të pezullojnë mësimet ditën e enjte për arsye sigurie.

Një seancë në parlamentin e qytetit, i njohur si Këshilli Legjislativ, u ndërpre pak kohë pasi politikanët e opozitës morën në pyetje shefin e sigurisë lidhur me brutalitetin e dyshuar të policisë. Përshkallëzimi i dhunës në Hong Kong u rikthye pas vdekjes së një studenti 22 vjeçar, gjatë një operacioni të policisë një javë më parë.

Hong Kongu është pjesë e Kinës, por si ish-koloni britanike gëzon një autonomi të gjerë, dhe njerëzit kanë më shumë të drejta sesa në pjesë tjera të Kinës. Protestat filluan në qershor kundër planeve për të lejuar ekstradimin në territorin e Kinës.

Projekt-ligji u tërhoq në shtator, por demonstratat vazhduan dhe tani protestuesit bëjnë thirrje për më shumë demokraci, dhe një hetim mbi sjelljen e policisë. Përplasjet midis policisë dhe aktivistëve janë bërë gjithnjë e më të dhunshme. /REL

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjykata franceze ka nisur një hetim ndaj ish-kryeministrit Edouard Philippe dhe dy ministrave për mënyrën e trajtimit të krizës së korona

192 persona janë infektuar me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit në Itali, duke shënuar një rënie të lehtë krahasuar me të shtunën kur

Në një aksion të bashkërenduar autoritetet e policisë të 13 shteteve anëtare të BE-së si dhe të pesë shteteve të tjera morën masa kundër

Organizata Botërore e Shëndetësisë njofton se e shtuna ishte dita rekord, që nga nisja e pandemisë, përsa i përket numrit të personave të

Në SHBA vijon të jetë i lartë numri i të infektuarve të rinj.

Në SHBA vijon të jetë i lartë numri i të infektuarve të rinj.

Në SHBA vijon të jetë i lartë numri i të infektuarve të rinj.

Ka një emergjencë në Oqean Viking, anija në brigjet e Siçilisë me 180 migrantë, e cila prej tre ditësh kërkon një port të sigurt.

Një nga vendet më të vonuara në Europë për rihapjen, Britania e Madhe nga sot ka lejuar funksionimin e kafeneve, bareve, restoranteve, pa

Në Itali, që nga fillimi i epidemisë së koronavirusit, të paktën 241.419 njerëz kanë kontraktuar virusin Sars-CoV-2 , ku gjatë 24 orëve t