Vdes Charles Manson, historia tronditëse e ‘djallit’

Postuar: 20/11/2017 - 11:55

Charles Manson, lider i një kulti, i kthyer në simbol të djallit në tokë, vdiq në moshën 83-vjeçare, një javë pasi ishte shtruar në spital.

Lajmi u konfirmua nga Debra Tate, motra e një prej viktimave më të famshme të Mansonit.

Manson vdiq nga shkaqe natyrale. 83-vjeçari ishte në burg që prej vitit 1969, pasi urdhëroi anëtarët e kultit të tij- të cilët i quante ‘familja’- që të nisnin një seri vrasjesh.

Tre prej ndjekëseve të tij, Susan Atkins, Patricia Krenwinkle dhe Leslie Van Houten, vranë shtatë persona: Aktoren shtatzënë Sharon Tate, Abigail Folger, Wojciech Frykowski, Leno dhe Rosemary LaBianca, Steven Parent dhe Jay Sebring.

Viktimat u vranë kryesisht në lagje të bardhësh në Los Angeles. Qëllimi ishte që për këto krime të fajësoheshin afro-amerikanët, me shpresën se kjo do ndizte një luftë racash, të cilën Manson e quante “Helter Skelter”.

Manson u dënua më vonë edhe për vrasjen e muzikantit Gary Hinman dhe kaskadorit Donald Shea. Gjatë gjyqit, ai u dënua për drejtimin e një kulti, ku të rinjtë e pakënaqur ndiqnin urdhrat e tij dhe ktheheshin në vrasës.

Gjatë kohës që ishte në burg, Manson ishte shënjestër e të burgosurve të tjerë- në një rast i hodhën benzinë dhe i vunë flakën. Me një kryq nazist në ballë, Manson ishte kthyer në simbol të djallit në tokë.

“Ndoshta duhej të kisha vrarë 500 persona, kështu do i kisha ofruar shoqërisë diçka,” pati thënë ai.

Ai e kaloi fëmijërinë në qendra riedukimi pasi akuzohej për vjedhje të vogla.

Manson vetë ishte një aksident, i lindur nga një prostitutë 16-vjeçare.

Pasi e dënuan dhjetë vite me burg për vjedhje, ai u kërkoi autoriteteve që të mos e lirojnë, pasi e konsideronte burgun si shtëpi.

Manson u dënua me vdekje, por iu konvertua në 9 dënime të përjetshme pasi Kalifornia rrëzoi dënimin me vdekje.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Një video e Presidentit të Venezuelës, Nicolas Maduro, që drekon në një restorant klasi në Turqi, ka shkaktuar jo pak zemërim në Venez

   Presidenti amerikan, Donald Trump ka akuzuar të martën Kinën për tentim të ndikimit në zgjedhjet për Kongres, që mbahen në muajin nënt

Gjykata Supreme e Afrikës së Jugut ka legalizuar përdorimin e kanabisit nga të rriturit në vende private.

Një avion ushtarak rus me 14 persona në bord është zhdukur nga radarët pasi ka fluturuar në Siri. “Kemi humbur kontaktin me ekuipazhin e

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan pranoi një avion luksoz prej 400 milionë dollarësh nga emiri i Katarit javën e shkuar, duke shkaktuar

   Pasojat që shkaktoi tajfuni Mangut në Filipine, ishin 65 persona qe humbën jetën e qindra të tjerë qe u plagosën si pasojë e stuhisë s

   Britania duhet të presë "kosto të konsiderueshme" mbi ekonominë e saj nëse largohet nga Bashkimi Evropian pa marrëveshje, paralajmëroi

Një polic belg është sulmuar nga një burrë në parkun Maximilien këtë mëngjes në veri të kryeqytetit belg.

Më shumë se 100 persona kanë humbur jetën nga përmbytjet masive në Nigeri, për shkak të dy lumenjve të mëdhenj që thyen barrierat.

Policia e Vlorës ka vënë në pranga dy adoleshtë si autorë të vjedhjes së një dyqani në qytet.