Vdes foshnja e prekur nga COVID-19 në SHBA

29/03/2020 - 10:37

BBC shkruan se në SHBA është regjistruar vdekja e parë e një foshnjeje që ishte pozitiv me koronavirus.

Foshnja vdiq në Chicago, ndërsa lajmi është konfirmuar nga Drejtori i Departamentit të Shëndetit Publik të Illinois Ngozi Ezike.

“Nuk ka ndodhur më parë një vdekje e një foshnje me COVID-19. Po kryhet një ekzaminim i plotë për të kuptuar shkaqet e plota të vdekjes”, tha Ezike.

Doktori u shpreh për mediat se njerëzit duhet të bëjnë gjithçka që të ndalojnë përhapjen e virusit vdekjeprurës. “Nëse nuk mbrojmë veten, të mbrojmë ata që nga rrethojnë”, u shpreh mjeku.

Edhe më parë është raportuar vdekja e një fëmije disa muajsh me COVID-19. Bëhet fjalë për një rast në Kinë, por siç shkruan BBC, ai kishte sëmundje të tjera të fshehura.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një aksident ajror në Itali u ka marrë jetën dy notarëve të talentuar italianë.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do ta shpallin grupin antifashist “ANTIFA” një organizatë terroriste.

Në 24 orët e fundit numri i viktimave me koronavirus në Itali ka pësuar ulje, ku janë shënuar 75 të vdekur si dhe 355 të infektuar më shu

Numri i rasteve të prekura me koronavirus në gjithë botën e ka tejkaluar shifrën 6 milionë, sipas të dhënave të Universitetit John Hopkin

Bashkimi Evropian u ka bërë thirrje Shteteve të Bashkuara që të shqyrtojnë sërish vendimin për ndërprerje të bashkëpunimit me Organizatën

Kryeministri rumun, Ludovic Orban është gjobitur 600$ për duhanpirje në ambient të mbyllur dhe mbajtje të takimit në ndërtesën e qeverisë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump tha se do të shtyjë deri në shtator Samitin G7 që ishte planifikuar të mbahej në qershor

Nëse jetoni në një vend të pasur dhe doni një shembull të tregtisë dhe bashkëpunimit global, mjafton t’i hidhni një sy pjatës suaj të dar

Nipi i Mbretit të Belgjikës, Filipes, Princi Joakim ka rezultuar pozitiv në testin e koronavirusit, pasi ka marrë pjesë në një festë në S

Agjencia hapësinore e SHBA, Nasa ka kryer pak më parë lëshimin historik të mjë mjeti hapësinor privat, që transporton astronautët e saj d