Vdes kryebashkiaku i parë me ngjyrë i New York

24/11/2020 - 16:46

Kryetari i parë dhe vetëm me ngjyrë në bashkinë e New York, David Dinkins, ka ndërruar jetë sot në moshën 93 vjeç.

Mediat vendase raportojnë se ai ka vdekur për shkaqe natyrale, pasi më herët kishte pasur disa komplikacione. Dikinks ishte djali i një berberi nga New Jersey dhe studioi në Universitetin Howard dhe Shkollën e Drejtësisë në Brooklyn.

Më vonë ai pati një angazhim politik, duke arritur qeri në kryer të bashkisë së Neë York, pasi e ka drejtuar qytetin nga 1990 në 1993. Pasardhësi i tij, Rudy Giuliani, e ngushëlloi familjen e Dikiks në mediat sociale duke shkruar se ai do të respektohet gjithmonë për kontributin e tij.

Dikinks do të mbahet mend si kryebashkiaku që ringjalli Times Square dhe shpenzoi miliona dollarë për të rehabilituar blloqet e banesave në disa nga pjesët më të privuara të qytetit, të tilla si Harlem dhe Bronx.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një alarm për bombë ka ngritur në këmbë gjithë aeroportin e Frankfurtit në Gjermani.

Mijëra e mijëra trupa po përgatiten të dislokohen në Uashington DC përpara inaugurimit të Presidentit të zgjedhur Joe Biden ndërsa kryeqy

Ekzekutimi i 13 dhe i fundit i një të burgosuri federal nën presidencën e Donald Trump u krye në Haute, në Indiana. Dustin Higgs, 48 vjeç

Kompania farmaceutike Pfizer ka marrë menjëherë masat për të vijuar shpërndarjen e dozave të vaksinave kundër koronavirusit në BE dhe ka

Ulen ndjeshëm tensionet me Greqisë dhe Turqisë, vende që shkuan në prag të luftës pas konfliktit për kërkimet për gaz në Mesdheun lindor.

Partia e qendrës së djathtë të kancelares Angela Merkel, zgjodhi të shtunën Armin Laschet, guvernatorin pragmatik të shtetit më të popull

Zv/Presidenti amerikan, Mike Pence ka telefonuar nënpresidenten e zgjedhur, Kamala Harris për ta uruar për fitoren në zgjedhje, thanë dy

Britanikët po e vonojnë dhënien e dozës së dytë për të vaksinuar sa më shumë qytetarë.

Të patën 67 persona kanë humbur jetën dhe qindra u lënduan kur një tërmet i fuqishëm ndodhi në ishullin indonezian të Sulawesi, duke shem

Katie Perinovic dy vajzat e saj Claire 7 vjeç, Anna 5 vjeç dhe djali Matthew 3 vjeç janë gjendur të vdekur në shtëpinë e tyre pasditen e