Vdes në rrethana misterioze gazetari investigativ

17/04/2018 - 12:07

Një gazetar investigativ rus, i cili kishte shkruar për vdekjen e mercenarëve në Siri, ka vdekur në spital pasi ka rënë nga kati i pestë ku banonte.  

Sipas asaj që shkruan BBC, Maxim Borodin u gjet i plagosur rëndë nga fqinjët në Jekaterinburg dhe u dërgua në spital, ku më vonë vdiq.

Zyrtarët lokalë thanë se nuk u gjet asnjë shënim vetëvrasës, por incidenti nuk ka gjasa të jetë me natyrë kriminale.

Megjithatë, një mik i tij zbuloi se Borodin kishe thënë se banesa e tij kishte qenë e rrethuar nga agjentë të sigurisë një ditë më parë.

Vyacheslav Bashkov e përshkroi Borodin si një “gazetar parimor dhe të ndershëm” dhe tha se Borodin e kishte kontaktuar atë në orën pesë të mëngjesit më 11 prill duke thënë se kishte “dikë me armë në ballkon e tij dhe njerëz me maska te shkallët”.

Borodini kishte kërkuar një avokat, shpjegoi ai, edhe pse më vonë e telefonoi përsëri duke thënë se ai kishte gabuar dhe se agjentët e sigurisë kishin marrë pjesë në një lloj stërvitjeje.

Pasi u gjet i plagosur rëndë në oborrin e ndërtesës të enjten, autoritetet rajonale thanë se dera e banesës së tij ishte mbyllur nga brenda, duke treguar se askush tjetër nuk kishte hyrë ose kishte dalë nga banesa.

Kryeredaktorja e Novy Den, ku punoi Borodin para se të vdiste, tha se ajo nuk mund të përjashtonte se bëhej fjalë për një krim, duke shtuar se nuk kishte asnjë arsye për ta vrarë veten.

Harlem Désir përfaqësues i organizatës ndërkombëtare të monitorimit OSBE tha se vdekja ishte seriozisht shqetësuese dhe bëri thirrje për një hetim tërësor./tvklan.al 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Miliarderi i rrëmbyer i Tanzanisë, Mohammed Dewji, është liruar vetëm 10 ditë pasi u kap nga njerëz të armatosur në qytetin e Dar es Sala

Britanikët, që janë të frikësuar nga një jetë jashtë Europës, do të mblidhen nga të gjithë cepat e vendit në Londër, në përpjekje për të

Tarifat e vendosura nga presidenti amerikan Donald Trump kanë ngadalësuar rritjen ekonomike të Kinës.

Më shumë se 60 persona humbën jetën dhe mbi 100 të tjerë mbetën të plagosur në Indi, pasi një tren mori përpara turmën e njerëzve.

Qeveria e qendrës së djathtë në Australi mund të humbas shumicën në Parlament pasi një votim i hershëm shfaqi votuesit duke dezertuar nga

Në javët e ardhshme do të merret vendimi se cilët do të jenë kandidatët kryesorë të familjeve partiake evropiane për zgjedhjet për Evropë

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka lavdëruar një kongresmen republikan që sulmoi fizikisht një gazetar vitin e kaluar, duke iu referu

Të paktën 50 persona kanë humbur jetën, pasi janë përplasur nga një tren teksa me qindra ishin mbledhur mbi shina për të ndjekur një fest

Banorët në Skoci janë paralajmëruar nga autoritetet që të qëndrojnë vigjilentë dhe të bëjnë kujdes nga pantera e zeza.

Bashkimi Europian tha se është i gatshëm të zgjasë periudhën e tranzicionit pas “Brexit”-it, nëse Britania e Madhe e do këtë.