Venecia përgatitet për përmbytje të tjera

17/11/2019 - 10:54

Venecia po përgatitet për një “valë përmbytjesh”, që mund të “pushtojë” të gjithë qytetin. Autoritetet kanë parashikuar që uji mund të arrijë deri në 1.6 metra.

Kryetari i bashkisë, Luigi Brugnaro, ka shpallur gjendje emergjente pas dëmeve të mëdha të shkaktuara.

Guvernatori i rajonit Veneto, Luca Zaia, kishte thënë se një person ka vdekur, ndonëse ende nuk janë bërë të ditura shkaqet.

Mediat italiane kanë raportuar ditë më parë se një 78-vjeçar ka vdekur si pasojë e një shoku elektrik, pasi ujërat kanë hyrë në shtëpinë e tij.

Turistë të shumtë janë parë duke ikur nga vendi para se shërbimi i transportit të pezullohet në pritje të vërshimeve të dielën.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një seri lëkundjesh sizmike janë regjistruar mbrëmjen e së shtunës (7 dhjetor) në afërsi të Aquilas në Itali.

43 persona kanë humbur jetën, pas shpërthimi të një zjarri në një fabrikë të çantave në kryeqytetin e Indisë, Nju Delhi.

Dy persona kanë humbur jetën dhe 1 tjetër mbeti i plagosur  pasi një marins amerikan hapi zjarr në bazën ushtarake të Pearl Harbor.

Disa muaj pasi një person u qëllua për vdekje në një park në Berlin, Gjermania vendosi të dëbojë dy diplomatë rusë, pasi dyshohet se vras

Me gjithë grindjet e mëparshme, samiti i NATO-s përfundoi me demonstrim uniteti: as Turqia nuk bllokoi, as Trumpi nuk u tërhoq nga deklar

Ish-deputetja e Partisë opozitare Demokratike të Popullit (HDP) në Turqi, Mizgin Irgat, është dënuar me më shumë se një vit burg për përh

Duke marrë parasysh sa shpesh bien tërmete në Japoni, të gjitha godinat kanë njëfarë mbrojtjeje nga lëkundjet.

Një tragjedi ka ndodhur ditën e hënë në Ukrainë, ku është qëlluar për vdekje djaloshi 3-vjeçar i biznesmenit dhe deputetit, Vyacheslav Sb

Dy tërmete tronditën Ridgecrestin në Kaliforni këtë vit: njëri në 4 korrik (i magnitudës 6.4), dhe tjetri ditën pasuese, në 5 korrik.

Japonia është një prej zonave në botë që ka aktivitet sizmik të lartë.