VIDEO/ “Mini-tsunami” godet ishujt spanjollë

17/07/2018 - 18:05

Këto janë momentet e një fenomeni të pazakontë, një “mini-tsunami” që goditi brigjet e ishujve të famshëm turistikë spanjollë të Majorkës dhe Minorkës.

Dallgë të mëdha që arritën lartësi maksimale deri dy metra hynë në ndërtesat përgjatë brigjeve të këtyre ishujve, duke marrë me vete objekte të vogla. Forca e valëve tërhoqi disa mjete lundruese, duke u shkëputur edhe kavot e ankorimit.

Në gjuhën shkencore, fenomeni njihet si “Meteotsunami”, dallgë të mëdha të shkaktuara nga stuhi të fuqishme detare, ndryshe nga tsunami i zakonshëm që shkaktohet nga lëkundjet sizmike në thellësitë detare.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pak para marrjes së Presidencës së Këshillit të BE, qeveria e Bukureshtit tregon fytyrën e saj të vërtetë.

Toni midis Arabisë Saudite dhe Shteteve të Bashkuara po bëhet më i ashpër.

Një e katërta e operacioneve të qeverisë amerikane mund të mbyllen të premten në mesnatë nëse Shtëpia e Bardhë dhe ligjvënësit nuk bien d

Nuk ka pasur konferencë të përbashkët mes delegacionit të Kosovës të udhëhequr nga kryeministri Ramush Haradinaj dhe atij të Bashkimit Ev

Më shumë se 10,000 njerëz janë mbledhur në kryeqytetin e Hungarisë, Budapest për të protestuar kundër ligjeve të reja të punës, në të cil

Një ministër i qeverisë australiane ka dhënë dorëheqjen pas akuzave për sjellje të papërshtatshme.

Një gomone e braktisur me dy motorë të fuqishëm jashtë bordit është gjetur në brigjet e Ostunit në plazhin Lido Morelli në rajonin e Pugl

Ministri i jashtëm turk thotë se Presidenti amerikan Donald Trump, kohët e fundit e siguroi Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan se Uash

Një shpërthim i fuqishëm ka goditur një restorant në qytetin Sapporo, në Japoninë Veriore, duke lënë deri më tani 41 të plagosur.

Aktivistja irakiane, Nadia Murad që ka fituar çmimin Nobel për Paqe këtë vit, për përpjekjet për t’i dhënë fund dhunës seksuale si armë e