Vijon përplasja për “murin”, Trump braktis dialogun

10/01/2019 - 14:05

Ende pa nisur, ka përfunduar takimi i Donald Trump me krerët demokratë të Kongresit. Refuzimit të Nensi Pelosit dhe Chuck Schume për financimin e murit në kufi me Meksikën, presidenti iu përgjigj prerë, me një “mirupafshim”, duke e quajtur takimin një humbje kohe.

"Republikanët janë të bashkuar, por nuk mund të them të njejtën gjë për demokratët. Ne kërkojmë siguri kufitare dhe duam që vendi ynë të jetë i sigurt", tha Donald Trump.

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve Nensi Pelosi tha se presidenti se nuk po e kupton gjendjen e pasigurisë në të cilën po e fut vendin.

"Kryetarja Dhomës së Përfaqësuesve: Bën ftohtë këtu, por nuk ishte situatë më e ngrohtë në dhomën e dialogut. Presidenti duket se është i pandjeshëm për qindra mijëra punëtorë që nuk paguhen", tha Pelosi.

Qeveria amerikane ka hyrë në ditën e 20-të të bllokimit, si pasojë e ngërçit në Kongres për të votuar financimin e murit. Trump paralajmëroi se bllokimi mund të zgjasë për muaj të tërë, ndoshta edhe vite.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Të paktën 18 persona kanë humbur jetën dhe 30 të tjerë kanë mbetur të plagosur, pasi autobusi me të cilin udhëtonin u rrëzua në qytetin Z

Këto ditë është mbajtur mesha e parë në Notre Dame që nga shkatërrimi i saj në muajin prill nga zjarri masiv.

Para raundit të dytë të zgjedhjeve për kryetar të bashkisë së Stambollit, kandidati i AKP-së, Binali Yildirim në sondazhe qëndron pas kan

Një tërmet i magnitudës 7.4 goditi disa ishuj në Zelandën e Re sot dhe ekspertët thanë se kjo mund të shkaktojë ndryshime të vogla të niv

Në një përpjekje për të parandaluar ligjvënësit që të marrin pjesë në debat, dhjetëra mijëra aktivistë  bllokuan rrugët kryesore rreth se

Pas 8 muajsh kanë përfunduar hetimet për vrasjen e studentes Eleni Topaloudi, ngjarje e ndodhur në ishullin Rodos të Greqisë më 28 Nëntor

Turqia thotë se do t’i kundërpërgjigjet të gjitha sanksioneve të mundshme amerikane për shkak të blerjes nga Rusia të raketave mbrojtëse

Ligjvënësit konservatorë të Britanisë mbajtën të enjten të parin në një seri votimesh për të caktuar se kush do ta pasojë zonjën Theresa

“Të paktën 53 fëmijë kanë vdekur në Indinë veriore në 10 ditët e fundit nga një sëmundje vdekjeprurëse e trurit që besohet të ketë li