Viktimat e Covid-19/ OBSH: Po rriten shpejt në Evropë

27/10/2020 - 21:04

"Bilanci ditor i viktimave nga koronavirusi në Evropë është rritur me thuajse 40 për qind krahasuar me një javë më parë" – tha Organizata Botërore e Shëndetësisë

Zëdhënësja e OBSH, Margaret Harris, tha se Franca, Spanja, Britania e Madhe, Holanda dhe Rusia kontribuojnë me shifrat më të larta në bilancin total,

Ekziston shqetësimi – paralajmëroi ajo, se njësitë e kujdesit intensiv në spitale tani po fillojnë të mbushen me të sëmurë. Rusia, raportoi një rekord ditor prej 320 viktimash duke e cuar totalin në 26589. Ka patur një rritje të ndjeshme edhe në Itali po ashtu, me 221 viktima të raportuara në 24 orët e shkuara. Ndërsa edhe infektimet janë rritur shumë në Itali, në thuajse 22 mijë në 24 orët e shkuara, zyrtarët thanë se është rritur edhe numri i testeve të bëra. Ndërkohë, protesta të shumta janë zhvilluar në qytetet e vendit kundër kufizimeve të reja.

Numri i viktimave në Austri shkoi në mbi 1 mijë të martën ndërsa në Belgjikë, mjekëve u është kërkuar të vazhdojnë të punojnë edhe nëse janë prekur nga virusi pasi sistemi shëndetësor është në rrezik kolapsi. Në Francë, autoritetet po diskutojnë për marrjen e masave më strikte me ministrin e brendshëm që paralajmëroi njerëzit të përgatiten për vendime të vështira. Sllovakia ndërkohë do të fillojë të testojë të gjithë popullatën nga kjo fundjavë në përpjekje për të evituar masat më të ashpra.  Ne kemi dy mundësi, testim të përgjithshëm ose izolim të plotë – tha kryeministri.  Republika çeke vazhdon me ndalim qarkullimin gjatë natës, ndërkohë që të gjithë dyqanet do të mbyllen të dielave, ndërsa ditët e javës mbyllen në orën 20.00.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Edhe pse presidenti aktual Donald Trump nuk e ka pranuar humbjen e zgjedhjeve presidenciale, presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuar

Kryeministri Boris Johson ka konfirmuar se Britania e Madhe më 2 dhjetor i jep fund ”Lock-Down” të dytë brenda 2020.

Në fakt të gjithë ishin pro bashkëpunimit multilateral, vetëm një person fliste për madhështinë e tij personale gjatë gjithë kohës.

Gazetarët francezë dhe organizatat për lirinë e mediave janë duke e kundërshtuar një projektligj të sigurisë në Francë, në bazë të të cil

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson ka reaguar pas publikimit të rezultateve të vaksinës së Universitetit të Oksfordit.

Numri i të prekurve nga koronavirusi në mbarë botën ka shkuar në mbi 59 milionë.

Policia lokale ka informuar se dy persona kanë ndërruar jetë, si pasojë e një sulmi me thikë në një kishë në San Jose të Kalifornisë.

Ish-Presidenti i Francës, Nicolas Sarkozy, do të dalë sot para gjykatës dhe do përballet me akuzat për korrupsion.

I dërguari special i OBSH-së për COVID-19 kritikon reagimin e Evropës ndaj pandemisë së Coronas, duke thënë se vendet nuk arritën të përf