Vonoi nisjen e avionit, ministrja jep dorëheqjen

26/05/2019 - 16:39

Ministrja e Mjedisit e Meksikës ka dhënë dorëheqjen të shtunën pasi shkaktoi një fluturim komercial të vonuar, duke e bërë atë zyrtarin e dytë të lartë që të largohej nga qeveria e presidentit Andres Manuel Lopez Obrador në më pak se një javë.

Zyra e presidentit njoftoi se Josefa Gonzalez Blanco Ortiz Mena, ministre e Mjedisit dhe Burimeve Natyrore, kishte ofruar dorëheqjen e saj dhe Lopez Obrador tha gjatë një fjalimi të shtunën pasdite që ai e kishte pranuar atë.

Në letrën e saj të dorëheqjes, e cila u botua nga zyra e presidentit, Gonzalez Blanco tha se në fillim të një udhëtimi pune të premten, ajo kishte shkaktuar vonesë për udhëtarët që udhëtonin në aeroplan dhe ekuipazhin e saj.

“Nuk ka asnjë justifikim. Transformimi i vërtetë i Meksikës kërkon harmonizim të plotë me vlerat e barazisë dhe drejtësisë. Askush nuk duhet të ketë privilegje dhe përfitimet e një personi, madje edhe në kryerjen e detyrave të veta, nuk mund të jenë mbi mirëqenien e shumicës”, tha Gonzalez Blanco

Në fjalimin e tij pasdite, presidenti tha se ai kishte folur me Gonzalez Blanco atë mëngjes, duke i thënë asaj të merrte pjesë në çështjen e vonesës së fluturimit, duke shtuar se ajo kërkoi falje.

Ajo me shumë sinqerisht më tregoi se çfarë kishte ndodhur dhe vendosi dorëheqjen e saj në dispozicion dhe unë e pranova atë,” tha Lopez Obrador, raporton Reuters.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ka shkuar në 12 të vdekur dhe 125 të plagosur bilanci i viktimave pas tërmetit me magnitudë 6 ballë që goditi dje Kinën dhe qytetin e Yib

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka lëshuar një mesazh ngushëllimi për ish-presidentin e parë të Egjiptit të zgjedhur në rrugë

Mohamed Morsi, ish-presidenti i Egjiptit, ka vdekur pasi është paraqitur në gjykatë.

Të paktën 18 persona kanë humbur jetën dhe 30 të tjerë kanë mbetur të plagosur, pasi autobusi me të cilin udhëtonin u rrëzua në qytetin Z

Këto ditë është mbajtur mesha e parë në Notre Dame që nga shkatërrimi i saj në muajin prill nga zjarri masiv.

Para raundit të dytë të zgjedhjeve për kryetar të bashkisë së Stambollit, kandidati i AKP-së, Binali Yildirim në sondazhe qëndron pas kan

Një tërmet i magnitudës 7.4 goditi disa ishuj në Zelandën e Re sot dhe ekspertët thanë se kjo mund të shkaktojë ndryshime të vogla të niv

Në një përpjekje për të parandaluar ligjvënësit që të marrin pjesë në debat, dhjetëra mijëra aktivistë  bllokuan rrugët kryesore rreth se

Pas 8 muajsh kanë përfunduar hetimet për vrasjen e studentes Eleni Topaloudi, ngjarje e ndodhur në ishullin Rodos të Greqisë më 28 Nëntor

Turqia thotë se do t’i kundërpërgjigjet të gjitha sanksioneve të mundshme amerikane për shkak të blerjes nga Rusia të raketave mbrojtëse