Votohet ligji që ndalon abortin

15/05/2019 - 07:53

Ligjvënësit e Alabamas kanë miratuar një projektligj për të nxjerrë jashtë ligjit në mënyrë të drejtpërdrejtë abortin, i cili do të jetë ligji më i rreptë i SHBA.

Senati i shtetit miratoi ligjin me 25 vota me gjashtë kundër, duke hedhur poshtë përjashtimet për rastet e përdhunimit apo incestit.

Tani do të shkojë te guvernatorja republikane Kay Ivey. Ajo nuk ka thënë nëse do ta nënshkruajë atë, por ajo shihet si një kundërshtare e fortë e abortit.

Aktivistët shpresojnë se do të sfidojë një vendim të rëndësishëm të Gjykatës së Lartë të vitit 1973 që legalizoi abortin në SHBA.

Ligji u miratua 74 me 3 vota më parë këtë muaj në Dhomën e Përfaqësuesve të Alabama.

Aborti do të lejohej vetëm në rrethana të caktuara për të mbrojtur shëndetin e nënës.

Organizata Kombëtare për Gratë e quajti ndalimin "jokushtetues" dhe tha se ishte "një përpjekje transparente për të nxitur mbështetjen politike për kandidatët anti-abort në zgjedhjet e ardhshme".

Avokatja e "Prindër të planifikuar të juglindjes", Stacy Fox e quajti vendimin "një ditë të errët për gratë në Alabama dhe në të gjithë vendin".

Në një deklaratë ajo tha se politikanët e Alabama "do të jetonin përgjithmonë në fyerje për këtë votë dhe do të sigurohemi që çdo grua e di se kush do të mbajë përgjegjësi".

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një 23-vjeçare ke mbetur e vdekur në vend, pasi u qëllua nga babai i saj.

Evakuohet kulla Eifel. Shkak është bërë ngjitja e një personi ende të paidentifikuar nga struktura metalike.

Në sheshin qendror të Firencës shpërthyen përleshje, kur një grup prej rreth 2 mijë manifestuesish të majtë nuk u lejuan t’i afrohen një

Disa të plagosur pas një shpërthimi në zonën e "Muzeut të Madh", pranë piramidave të Giza-s.

Autoritetet turke kanë urdhëruar arrestimin e 249 zyrtarëve në Ministrinë e Jashtme, pasi dyshohen se kanë lidhje me klerikun, Fethullah

Presidenti amerikan, Donald Trump ka paralajmërar ashpër Iranit, teksa tha se ky shtet do të shkatërrohet nëse përshkallëzohen edhe më sh

Zvicerianët në një referendum kanë votuar nëse duhet miratuar ligji që shtrëngon kushtet për zotërimin e armëve.

Kur na ndan edhe një javë nga zgjedhjet për Parlamentin Evropian, mijëra qytetarë kanë dalë në rrugët e Gjermanisë për të shprehur mbësht