Vrau shtatzënën dhe i rrëmbeu foshnjën, 52-vjeçarja do të ekzekutohet me injeksion

18/10/2020 - 13:54

Qeveria federale amerikane, ka caktuar datat për dy ekzekutime të tjera, përfshirë gruan e parë në më shumë se gjashtë dekada.

Lisa Montgomery pritet të marrë një injeksion vdekjeprurës më 8 shjetor, thotë Departamenti i Drejtësisë amerikane. Ajo u dënua në vitin 2004, pasi vrau një grua e cila ishte tetë muajshe shtatzënë, dhe pastaj preu e rrëmbeu foshnjën e saj.

Sipas të dhënave të Byrosë së SHBA-së, gruaja e fundit e ekzekutuar nga qeveria amerikane ishte Bonnie Brown Heady më 18 dhjetor 1953, e cila u dënua po ashtu për rrëmbim dhe vrasje.

Para këtij viti, qeveria federale nuk kishte ekzekutuar asnjë të dënuar që nga viti 2003 dhe vetëm katër persona që nga viti 1960, tregojnë të dhënat e Byrosë së Burgjeve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Jo më larg se java e ardhshme, Shtetet e Bashkuara të Amerikës do t’i afrohen shifrës së trishtë prej 3 mijë të vdekurish në ditë si paso

“Premtimi i hedhjes në treg të vaksinave COVID-19  është çelësi i ndryshimit të situatës aktuale", tha të enjten drejtori Evropi

Vazhdon me ritme të frikshme të rritet numri i viktimave nga koronavirusi në Itali. Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën nga virusi i rr

Facebook dhe Twitter kanë shënjuar një video të presidentit Donald Trump, ku ky i fundit fliste përsëri për manipulim të zgjedhjeve, si p

Ish-presidenti francez, Valery Giscard d’Estaing ka ndërruar jetë sot në moshën 94-vjeçare, pasi ishte prekur nga COVID-19.

Komisioni i Bashkimit Europian ka publikuar udhëzimet për javët e ardhshme, në përpjekje për të shmangur një valë të re infektimesh gjatë

Në 24 orët e fundit, në Itali janë regjistruar 20,709 raste të reja me COVID-19 kundrejt 207,143 tamponëve të kryer.

Italianët do ta kenë të ndaluar të lëvizin mes rajoneve për Krishtlindje dhe Vitin e ri.

Kontrolle të zakonshme kufitare do të nisin së realizuari për të ndalur francezët që të mos shkojnë në shtetin fqinj, Zvicër, në skijim,