Vrau tre persona dhe plagosi pesë të tjerë, arrestohet në Holandë i dyshuari për sulmin në tramvaj

19/03/2019 - 10:48

Pas disa orë kërkimesh, policia holandeze e arrestoi të dyshuarin për sulmin me armë në një tramvaj në qytetin Utrecht, ku mbetën të vrarë tre persona dhe 5 të tjerë u plagosën.

I dyshuari ishte identifikuar nga policia si 37-vjeçari Gokmen Tanis. “I dyshuari kryesor është arrestuar,” thanë autoritetet e qytetit në një koment në Twitter.

Më parë policia e identifikoi personin nga Turqia, si Gokmen Tanis, një 37-vjeçar, që në fotografitë e publikuara, është me mjekër, i veshur me një bluzë me kapuç, i ulur në tramvaj.

Autoritetet e ngritën menjëherë në maksimum nivelin e sigurisë dhe kryeministri Mark Rutte tha se nuk përjashtohet mundësia të ketë qenë “një sulm terrorist”,

Por agjencia turke e lajmeve “Anadolu” kishte njoftuar se familjarë të Gokmen Tanis në Turqi kishin thënë se sulmi me armë mund të ketë patur motiv një mosmarrëveshje familjare.

Në aeroportet dhe xhamitë e Holandës janë shtuar së tepërmi masat e sigurisë. Në Utrecht janë mbyllur shkollat dhe banorët i kanë këshilluar të qëndrojnë në shtëpi.

Më parë shefi i terrorizmit i Holandës tha se incidenti në tranvaj ishte njëri prej “shumë” sulmeve të tjera me armë në qytet.

Policia tha se kishte çuar disa helikopterë – ambulancë në vendin e ngjarjes, për të mjekuar të plagosurit dhe i bëri thirrje publikut të qëndrojë larg zonës, për t’i lejuar që njerëzit të marrin ndihmën e nevojshme.

Zëdhënësi i policisë tha se po shqyrtohen të gjitha mundësitë mbi motivin e sulmit, përfshirë terrozmin. Kryeministri Mark Rutte tha se është “tepër i shqetësuar” për incidentin./VOA

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mohamed Morsi, ish-presidenti i Egjiptit, ka vdekur pasi është paraqitur në gjykatë.

Të paktën 18 persona kanë humbur jetën dhe 30 të tjerë kanë mbetur të plagosur, pasi autobusi me të cilin udhëtonin u rrëzua në qytetin Z

Këto ditë është mbajtur mesha e parë në Notre Dame që nga shkatërrimi i saj në muajin prill nga zjarri masiv.

Para raundit të dytë të zgjedhjeve për kryetar të bashkisë së Stambollit, kandidati i AKP-së, Binali Yildirim në sondazhe qëndron pas kan

Një tërmet i magnitudës 7.4 goditi disa ishuj në Zelandën e Re sot dhe ekspertët thanë se kjo mund të shkaktojë ndryshime të vogla të niv

Në një përpjekje për të parandaluar ligjvënësit që të marrin pjesë në debat, dhjetëra mijëra aktivistë  bllokuan rrugët kryesore rreth se

Pas 8 muajsh kanë përfunduar hetimet për vrasjen e studentes Eleni Topaloudi, ngjarje e ndodhur në ishullin Rodos të Greqisë më 28 Nëntor

Turqia thotë se do t’i kundërpërgjigjet të gjitha sanksioneve të mundshme amerikane për shkak të blerjes nga Rusia të raketave mbrojtëse

Ligjvënësit konservatorë të Britanisë mbajtën të enjten të parin në një seri votimesh për të caktuar se kush do ta pasojë zonjën Theresa