Vrau tre vajza, kryhet ekzekutimi i fundit i një të burgosuri nën presidencën e Trump

16/01/2021 - 19:34

Ekzekutimi i 13 dhe i fundit i një të burgosuri federal nën presidencën e Donald Trump u krye në Haute, në Indiana. Dustin Higgs, 48 vjeç, ishte dënuar me vdekje për vrasjen e tre vajzave në Maryland.

Avokatët e tij argumentuan se ekzekutimi i tij ishte arbitrar. Sidoqoftë, gjykatësi federal që kryesoi gjykimin e Higgs, tha se ai nuk meriton mëshirë. 

Donald Trump i dha fund një ndalimi 17-vjeçar të ekzekutimeve federale në korrik. Higgs u ekzekutua vetëm pak ditë para se Joe Biden të bëhet president dhe një zëdhënës i presidentit të zgjedhur ka thënë që më parë që demokrati është kundër dënimit me vdekje dhe se do të punojë për t'i dhënë fund atij.

Pak ditë më parë, u ekzekutua në SHBA edhe gruaja e parë pas afro 70 vitesh, dënimi me vdekje i të cilës u pezullua të paktën dy herë, por në përfundim, një gjykatës i dha dritë jeshile ekzekutimit, që u krye në orët e para të mëngjesit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Miliarderi francez Olivier Dassault ndërroi jetë pasditen e sotme, pasi helikopteri ku po udhëtonte u rrëzua.

Një ligjvënës i partisë së kancelares gjermane Angela Merkel tha të dielën se ai do të lëshojë vendin e tij në parlament dhe do të largoh

Autoritetet shëndetësore në Itali bëjnë me dije se në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 207 persona nga COVID-19, ndërsa janë shënuar 20

Teksa e gjithë bota ka presuar dëme të mëdha ekonomike për shkak të pandemisë COVID-19, Kina, vendi ku u konfirmuan raste e para, duket s

Autoritetet austriake kanë pezulluar injektimet me një seri të vaksinave kundër COVID-19 nga AstraZeneca, si një masë paraprake, derisa p

Projektligji i presidentit amerikan Joe Biden, për tu ardhur në ndihmë amerikanëve që të përballen me pasojat e pandemisë së koronavirusi

Dita e tretë e Papa Françeskut në Irak, do i kushtohet vizitimit të rajoneve veriore të vendit, të kontrolluara dikur nga militantët e IS

Ritmi i administrimit të vaksinave në SHBA vazhdon të përmirësohet në secilën ditë, duke e sjellë vendin më afër imunitetit të tufës. Kët

Italia ka raportuar 307 viktima si pasojë e koronavirusit të shtunën, ndryshe prej një dite më parë ku regjistroi 297 të tilla.