Zbulohet vendbanimi 9,000-vjeçar, zgjidhet misteri i zhvillimit të qytetërimeve

17/07/2019 - 17:57

Një vendbanim i madh prehistorik, i zbuluar pranë Jerusalemit nga arkeologët izraelitë ofron një pasqyrë të re mbi mënyrën se si u zhvilluan qytetërimet rreth fundit të epokës së gurit.

Metropoli 9,000-vjeçar, i zbuluar gjatë një studimi përpara ndërtimit të një autostrade të re, është një nga më të mëdhenjtë e gjetur ndonjëherë, tha të martën Autoriteti i Izraelit i Antikave.

Skuadra vlerësonte se në atë vend jetonin 2.000 deri 3.000 njerëz, të cilët do të krahasonin një qytet sipas standardeve moderne. Qytetërimi antik është shtrirë në dhjetëra hektarë afër atij që sot është qyteti i Motzës, rreth pesë kilometra në perëndim të Jeruzalemit.

Para zbulimit, besohet gjerësisht se e gjithë zona ishte e pabanuar në atë periudhë, gjatë së cilës njerëzit po largoheshin nga gjuetia për mbijetesë në një mënyrë jetese më të sigurt që përfshinte bujqësinë.

“Ky është ndoshta gërmimi më i madh i kësaj periudhe kohore në Lindjen e Mesme, e cila do të lejojë hulumtimin për të avancuar hapa përpara, vetëm nga sasia e materialit që jemi në gjendje të kursejmë dhe ruajmë nga ky zbulim“, i tha Reuters Lauren Davis, një arkeolog me autoritetin e antikave të Izraelit.

“Gërmimet ekspozuan ndërtesa të mëdha, rrugica dhe vende varrimi, dëshmi për një nivel relativisht të avancuar të planifikimit”, tha autoriteti i antikave në një deklaratë.

Ekipi gjithashtu gjeti derdhjet e magazinimit që përmbanin sasi të mëdha bishtajore, veçanërisht thjerrëzat, fara e të cilave u ruajtën mrekullueshëm gjatë mijëvjeçarëve.

“Kjo gjetje është dëshmi e një praktike intensive të bujqësisë”, sipas deklaratës. “Kafshët e gjetura në vend tregojnë se banorët e vendbanimit 9,000 -vjeçar u bënë gjithnjë e më të specializuar në mbajtjen e deleve, ndërsa përdorimi i gjuetisë për mbijetesë u zvogëlua gradualisht”.

Pjesë e zbulimit ishin edhe veglat e flintëve, duke përfshirë mijëra shigjeta, boshte për prerjen e drunjve, brinjëve dhe thika. /TCH

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një lëkundje e fortë tërmeti e mangitudës 6.8 e shkallës Rihter goditi Mindanaon, ishullin më të madh të arkipelagut në Filipine, i shoqë

Bisedimet për ndryshimet klimatike në Kombet e Bashkuara që po mbahen në Madrid, janë bllokuar të shtunën pa arritjen e ndonjë marrëveshj

Australia mund të përballet me ditë shumë të nxehta gjatë javës së ardhshme, kanë paralajmëruar parashikuesit e motit.

Disa vende të Europës, nga Irlanda e Franca deri në Itali e Greqi, prej orësh po përballen me masa ciklonare që kanë lënë deri tani edhe

Parlamenti i sapozgjedhur britanik do të mblidhet të martën.

Kushtet atmosferike shkaktuan mbylljen e shkollave ne Romë e Napoli.

Pas fitores bindëse në zgjedhjet e parakohshme të së enjtes, Boris Johnson mori nga mbretëresha mandatin për formimin e qeverisë.

Policia gjermane tha se ka gjetur bombola gazi dhe municione të vjetra lufte në një apartament, ku të premten ndodhi një shpërthim, që la

I dërguari i Shteteve të Bashkuara për Afganistanin, Zalmay Khalilzad ka thënë se bisedimet për paqe me talibanët do të pezullohen përkoh

Ajo që po ndodh në oqeanin Paqësor, pranë brigjeve të Kalifornisë, është një mister i vërtetë.