Zbulohet vendbanimi 9,000-vjeçar, zgjidhet misteri i zhvillimit të qytetërimeve

17/07/2019 - 17:57

Një vendbanim i madh prehistorik, i zbuluar pranë Jerusalemit nga arkeologët izraelitë ofron një pasqyrë të re mbi mënyrën se si u zhvilluan qytetërimet rreth fundit të epokës së gurit.

Metropoli 9,000-vjeçar, i zbuluar gjatë një studimi përpara ndërtimit të një autostrade të re, është një nga më të mëdhenjtë e gjetur ndonjëherë, tha të martën Autoriteti i Izraelit i Antikave.

Skuadra vlerësonte se në atë vend jetonin 2.000 deri 3.000 njerëz, të cilët do të krahasonin një qytet sipas standardeve moderne. Qytetërimi antik është shtrirë në dhjetëra hektarë afër atij që sot është qyteti i Motzës, rreth pesë kilometra në perëndim të Jeruzalemit.

Para zbulimit, besohet gjerësisht se e gjithë zona ishte e pabanuar në atë periudhë, gjatë së cilës njerëzit po largoheshin nga gjuetia për mbijetesë në një mënyrë jetese më të sigurt që përfshinte bujqësinë.

“Ky është ndoshta gërmimi më i madh i kësaj periudhe kohore në Lindjen e Mesme, e cila do të lejojë hulumtimin për të avancuar hapa përpara, vetëm nga sasia e materialit që jemi në gjendje të kursejmë dhe ruajmë nga ky zbulim“, i tha Reuters Lauren Davis, një arkeolog me autoritetin e antikave të Izraelit.

“Gërmimet ekspozuan ndërtesa të mëdha, rrugica dhe vende varrimi, dëshmi për një nivel relativisht të avancuar të planifikimit”, tha autoriteti i antikave në një deklaratë.

Ekipi gjithashtu gjeti derdhjet e magazinimit që përmbanin sasi të mëdha bishtajore, veçanërisht thjerrëzat, fara e të cilave u ruajtën mrekullueshëm gjatë mijëvjeçarëve.

“Kjo gjetje është dëshmi e një praktike intensive të bujqësisë”, sipas deklaratës. “Kafshët e gjetura në vend tregojnë se banorët e vendbanimit 9,000 -vjeçar u bënë gjithnjë e më të specializuar në mbajtjen e deleve, ndërsa përdorimi i gjuetisë për mbijetesë u zvogëlua gradualisht”.

Pjesë e zbulimit ishin edhe veglat e flintëve, duke përfshirë mijëra shigjeta, boshte për prerjen e drunjve, brinjëve dhe thika. /TCH

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Zjarret në pyjet e Amazonës janë aq intensive sa tymi ka mbuluar qytete që gjenden edhe mijëra kilometra larg.

Punonjësi i një hoteli në Kaliforni ka parandaluar një sulm masiv mbi popullsinë civile pasi raportoi se një koleg i tij i pakënaqur kish

Presidenti i SHBA Donald Trump tha të mërkurën se vendet e tjera do të duhet të marrin përsipër luftën kundër militantëve të Shtetit Isla

Presidenti i Italisë fillon sot konsultimet për të parë nëse ekziston ndonjë mënyrë për krijimin e një qeverie tjetër koalicioni pas dorë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, tha se do të takohet me zyrtarët iranianë përpara samitit të G7-ës që mbahet këtë fundjavë.

SHBA i ka refuzuar vizën të dashurës së kryeministrit britanik, Boris Johnson.

E djathta ekstreme austriake ka synuar të shtrijë duart e korrupsionit mbi lojrat e fatit.