Zëvëndësministri i Shëndetësisë në Iran infektohet me koronavirusin

26/02/2020 - 09:25

Zëvendësministri i Shëndetësisë i Iranit është infektuar me koronavirusin e ri. Zëvëndësministri, Iraj Harirchi, tha në një video se do të izolohet dhe do të fillojë mjekimin. Një ligjvënës iranian, Mahmud Sadeghi, gjithashtu rezultoi pozitiv në testin e koronavirusit.

Në Iran, deri më tani janë raportuar 15 vdekje si 95 raste të të infektuarve me virus. Mirëpo, numri aktual mendohet të jetë më i lartë. Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) ka thënë se rritja e papritur e rasteve në vend është “thellësisht shqetësuese”.

Shumë ekspertë të shëndetësisë kanë thënë se numri që raportohet i të infektuarve nuk është në përputhje me numrin e vdekjeve, që është shumë i lartë. Më shumë njerëz kanë vdekur në Iran nga virusi sesa kudo tjetër jashtë Kinës. Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo të martën kërkoi që Irani “të tregojë të vërtetën” për shpërthimin e koronavirusit në vend, duke ngritur alarmin për fshehje të të dhënave.

“Shtetet e Bashkuara janë të shqetësuar thellësisht nga informacionet që tregojnë se regjimi iranian mund të ketë fshehur të dhënat në lidhje me shpërthimin (e virusit) në atë vend”, u tha Pompeo gazetarëve në Uashington. “Të gjitha vendet, përfshirë Iranin duhet të tregojnë të vërtetën në lidhje me koronavirusin dhe të bashkëpunojnë me organizatat ndërkombëtare të ndihmës”, tha ai. /REL

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Italia ka ndërtuar një spital në Milano në 10 ditë dhe ka kushtuar 21 milionë euro.

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, paralajmëroi se vendet që nxitojnë të heqin k

Italia vazhdon të jetë e gjunjëzuar nga numri i lartë i viktimave që regjistrohen çdo ditë e nga personat e infektuar.

Nënkomisari i eskortës së kryeministrit italian Giuseppe Conte, Giorgio Guastamacchia ka ndërruar jetë në një spital në Romë për shkak të

Shifrat nga Spanja vijojnë të jenë të frikshme përsa i përket numrit të jetëve të humbura nga koronavirusi.

Koronavirusi ka qenë shumë më vdekjeprurës në Nju Orlins, sesa në pjesën tjetër të Shteteve të Bashkuara, me një përqindje viktimash në r

Duket se koronavirusi ka krijuar vatrën e re në Europë.

Provinca më e madhe në Kanada ka bërë parashikimet e saj “të tmerrshme” mbi ndikimin e koronavirusit. Ontario, e cila ka një popullsi pre

“Demokracia vazhdon të funksionojë, madje edhe me mjete të reja.” Me këto fjalë, Presidenti i Parlamentit Europian David Sassoli

Sipas të dhënave të publikuara nga Mbrojtja Civile në Itali, ditën e sotme është regjistruar sërish një numër i lartë vdekjesh nga pandem