Zgjedhjet europiane të rrezikuara nga ndërhyrjet kibernetike

26/05/2019 - 09:46

Sulmet apo ndërhyrjet kibernetike janë kthyer në një shqetësim për zgjedhjet evropiane, të cilat po zhvillohen nga e enjtja në të dielën.

Ndërkohë, instituti për dialogun strategjik (ISD) po heton rastet në Britaninë e Madhe, Francë, Gjermani, Itali, Spanjë dhe në Poloni.

"Aktorë të rinj po shfrytëzojnë mungesën e kuadrit ligjor në internet, duke përshtatur shpesh linjën e përdorur nga shtete si Rusia, apo më tej të grupeve amerikane të interesit, por gjithashtu duke krijuar edhe fushatat e tyre pan-europiane’’, thuhet në raportin e publikuar një ditë më parë.

Duket se në zgjedhjet europiane po përdoren të njëjta teknika për të cilat Rusia akuzohet se ndërhyri në zgjedhjet amerikane në vitin 2016.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Franca do të goditet nga një valë e nxehtë gjatë kësaj jave, me temperatura që parashikohen të shkojnë mbi 40 gradë Celsius.

Pas vrasjes së Walter Lübckes, presidentit të presidiumit të Kaselit, (autoritet i landit), dy ministra federalë gjermanë, ai i Jashtëm,

Shtetet e Bashkuara kryen një sulm kibernetik ndaj sistemit kompjuterik të ushtrisë iraniane.

Një avion i vogël, që transportonte parashutistë u rrëzua në Hawaii, duke i marrë jetën të paktën 9 personave që ndodhin në bord.

Tre persona kanë humbur jetën dhe një tjetër është plagosur rëndë, pasi zjarri ka përfshirë një një ndërtesë në Paris në orët e para të m

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian paralajmëruan këdo, që fiton garën për t’u bërë kryeministër i Britanisë se marrëveshja për Brexit-in, a

Të paktën 44 persona kanë mbetur të vdekur pasi një autobus në Indi ra në një humnerë.

Riintegrimi i luftëtarëve të huaj dhe familjarëve të tyre që kanë qenë pjesë e organizatës terroriste “Shteti Islamik”, është bërë një sf

Vdekja tragjike e futbollistit argjentinas Emiliano Sala pas rënies së avionit të vogël ku fluturonte në ujërat e ftohta të Lë Manshit, d