Zgjedhjet në Ukrainë, komediani Zelensky fiton presidencën

22/04/2019 - 09:14

Komediani ukrainas Volodymyr Zelensky ka fituar një fitore "të çmendur" në zgjedhjet presidenciale të vendit, sugjerojnë sondazhet e daljes.

Sondazhet i japin të sapoardhurit politik, i cili dominonte raundin e parë të votimit tre javë më parë, më shumë se 70% mbështetje.

Zelensky, 41 vjeç, sfidoi presidentin aktual Petro Poroshenko i cili ka pranuar humbjen.

Rezultati i dukshëm shihet si një goditje e madhe ndaj Poroshenkos dhe një refuzim të themelimit të Ukrainës.

"Unë kurrë nuk do t'ju zhgënjej", tha Zelensky gjatë festimit të fitores të dielën. "Unë nuk jam zyrtarisht presidenti. Por si qytetar i Ukrainës mund të them për të gjitha vendet e Bashkimit Sovjetik: Na shikoni ne. Çdo gjë është e mundur!", shtoi ai. 

Nëse sondazhet janë të sakta, ai do të zgjidhet për një mandat pesëvjeçar. Rezultatet zyrtare pritet të dalin nga momenti në moment.

Zelensky është  i njohur si aktor në një seri televizive satirike në të cilën karakteri i tij aksidentalisht bëhet president ukrainas.

Presidenti mban fuqi të rëndësishme mbi sigurinë, mbrojtjen dhe politikën e jashtme të vendit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministrja e Mjedisit e Meksikës ka dhënë dorëheqjen të shtunën pasi shkaktoi një fluturim komercial të vonuar, duke e bërë atë zyrtarin e

Këtë të diel votojnë 21 shtete anëtare të BE-së – shtatë tashmë kanë votuar. Pritet që të shtohen ulëset e partive djathtiste.

Sulmet apo ndërhyrjet kibernetike janë kthyer në një shqetësim për zgjedhjet evropiane, të cilat po zhvillohen nga e enjtja në të dielën.

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump u shpreh të dielën se nuk ndihet i shqetësuar rreth lëshimeve të fundit të raketave nga Koreja e Veriu

Vjedhja më e madhe e shekullit ka shifra të frikshme.

Kancelarja gjermane Angela Merkel "e mori në konsideratë me respekt" njoftimin e dorëheqjes së kryeministres britanike Theresa May".

Një zjarr në një shkollë në Suri të Indisë, u ka marrë jetën 19 studentëve e ndërsa 20 të tjerë kanë mbetur të lënduar.

Tre alpinistë kanë humbur jetën për shkak të lodhjes kur po zbristin malin Everest, duke e çuar në shtatë numrin e të vdekurve përgjatë n

Në një deklaratë nga Downing Street, kryeministrja britanike, Theresa May paralajmëroi këtë të premte dorëheqjen e saj.