Zgjidhet më në fund misteri më i madh i biologjisë

30/11/2020 - 21:45

Një prej mistereve më të mëdha të biologjisë është zgjidhur falë përdorimit të inteligjencës artificial. Parashikimi se si një proteinë mund të paloset në një formë unike tre-dimensionale i ka çuditur shkencëtarët për një gjysmë shekulli.

Por Laboratori i AI me qendër në Londër, DeepMind, thotë se e ka zgjidhur problemin. Proteinat janë të pranishme në të gjitha gjallesat, ku ato luajnë një rol qendror në proceset kimike thelbësore për jetën. Të përbërë nga vargje aminoacidesh, ato palosen në një numër të pafund mënyrash në trajta të kujdesshme ku fshihet sekreti sesi i kryejnë funksionet e tyre jetësore.

Një kuptim më i mirë i formave të proteinave mund të luajë një rol kyc në zhvillimin e medikamenteve të reja. BBC thotë se përparimi nga DeepMind pritet të përshpejtojë kërkimin për një seri sëmundjesh, përfshirë dhe vetë Covid-19.

Programi i tyre e përcaktoi formën e proteinave në një nivel saktësie të krahasueshme me metodat më të shtrenjta dhe që kërkojnë shumë kohë. Dr Andriy Kryshtafovych, nga Universiteti i Kalifornisë në SHBA, e përshkroi arritjen si ” vërtet të jashtëzakonshme”.

“Aftësia për të hetuar shpejt dhe me saktësi formën e proteinave shpejt ka potencialin të revolucionarizojë shkencat e jetës,” u shpreh ai.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Twitter ka bllokuar llogarinë e Ambasadës së Kinës në SHBA, pasi kishte postuar përmbajtje që mbronin politikat e Kinës në rajonin Ksinji

Autoritetet kineze kanë bërë të ditur se rastet e transmetuara lokale të koronavirusit në vend janë në rritje, përderisa numri i personav

Joe Biden është presidenti i SHBA, sepse amerikanët kanë besim, që ai i merr me seriozitet shqetësimet e tyre.

Presidenti Joe Biden nënshkroi tre dokumente në Sallën e Presidentit në Kapitolin e Shteteve të Bashkuara menjëherë pas ceremonisë së bet

Mbretëria e Bashkuar ka regjistruar një rekord të ri përsa i përket numrit të viktimave, pasi 1.820 persona humbën jetën nga koronavirusi

Është publikuar letra që Donald Trump i ka lënë Presidentit të sapoemëruar Joe Biden.

Presidenti Joe Biden, menjëherë pas betimit ka reaguar nëpërmjet një postimi në rrjetin social  “Twitter”. Biden shkuan se nuk ka kohë pë

Ministria e Shëndetësisë në Itali raporton për 13 mijë e 500 raste të reja dhe 525 viktima në buletinin e saj ditor për pandeminë.

Është betuar Presidenti i 46-të i SHBA-ve Joe Biden. Më herët është betuar edhe zëvendëspresidentja e SHBA-ve, Kamala Harris.

Është betuar zëvendëspresidentja e SHBA-ve, Kamala Harris.