Zhduket nga radarët avioni me 14 persona në bord

18/09/2018 - 11:44

Një avion ushtarak rus me 14 persona në bord është zhdukur nga radarët pasi ka fluturuar në Siri. “Kemi humbur kontaktin me ekuipazhin e një avioni rus Il-20 mbi Detin Mesdhe”, tha Ministria e Mbrojtjes e Rusisë. Ngjarja ka ndodhur në 23:00 sipas orës lokale, të hënën.

Incidenti thuhet se ndodhi rreth 35 km nga bregu sirian, pasi avioni Ilyushin Il-20 po kthehej në bazën ajrore ruse të Hmeimim pranë qytetit veri-perëndimor të Latakias. Fati i avionit dhe i personave në bord nuk dihet ende. Një operacion kërkim-shpëtimi është në proces, i koordinuar nëpërmjet personelit të vendosur në bazën Hmeimim, shtoi ministria.

Një zëdhënës ushtarak francez i tha agjencisë së lajmeve AFP se ushtria franceze mohon çdo përfshirje në këtë sulm. 

Megjithatë, një zyrtar i paidentifikuar amerikan tha se Uashingtoni besonte se avioni u qëllua aksidentalisht nga qeveria siriane, raporton Reuters. Qeveria siriane ende nuk ka komentuar incidentin, por mediat shtetërore siriane folën për një sulm në zonë pak para se avioni të zhdukej.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një kartë identiteti e Ministrisë së Sigurisë Shtetërore të ish-Gjermanisë Lindore, e njohur si Stasi, të cilën e kishte përdore Vladimir

Të paktën një person është vrarë dhe disa të tjerë janë lënduar pasi dikush hapi zjarr afër një tregu krishtlindjesh në qytetin francez t

Zyrtarët afganë kanë deklaruar se 12 persona kanë mbetur të vdekur nga një sulm vetëvrasës në periferi të Kabulit, i cili kishte për qëll

Një video trazuese ka ngjallur zemërim sot nëpër mediat shoqërore, pasi shihet policia që përpiqet t’i shkulë një nëne fëmijën 1-vjeçar n

Vit i begatë 2017-ta për tregtarët e armëve. Vlera totale e armëve të shitura vetëm vitin e kaluar arriti në 398 miliardë Dollarë.

Presidenti francez Emmanuel Macron do të bëjë sot përpjekjen personale për të bindur “jelekëverdhët” të ndalin dhunën, pas 4 fundjavave p

Një audio përgjim ka zbuluar fjalët e fundit të gazetarit, Jamal Khashoggi, pak momente para vrasjes makabre në konsullatën saudite në St

Një vogëlushe 2 muajshe ka ndërruar jetë nga meningjiti.

Një zjarr i fuqishëm ka përfshirë një pallat 4-katësh në afërsi të stacionit hekurudhor në qytetin e Reggio Emilia në Itali. 

Kryeministrja britanike Theresa May paralajmëroi “paqartësi” për vendin nëse parlamenti nuk mbështetet marrëveshjen e Brexit-it.